Uczucia

Jak czyścić muszlę klozetową?

Temat może się wydawać banalny, ale po wielu opiniach i dużym zainteresowaniu tematem zamykania deski klozetowej, uznałam, że warto pisać i mówić o sprawach codziennych. Nie zawsze bowiem wiemy jak należy robić to poprawnie.

Zacznijmy od podstawowej sprawy czyli posegregowania ściereczek do mycia odpowiednich powierzchni. Nieprzypadkowo zestawy ściereczek są sprzedawane w różnych kolorach. To właśnie ma nam ułatwić odpowiedni podział.

segregacja_sciereczek

To niezwykle istotne, bowiem nie należy ściereczką od muszli klozetowej, gdzie znajdują się bakterie kałowe przecierać umywalki i baterii! W ten sposób roznosimy po całej łazience niechciane bakterie, narażając się na różnego rodzaju niespodziewane dolegliwości w formie zatruć itp. Zresztą wystarczy uruchomić wyobraźnię… To samo dotyczy na przykład czyszczenia butów. Do tego celu też należy przeznaczyć osobną ściereczkę. Wystarczy uświadomić sobie po czym chodzą i z czym stykają się nasze buty. Używanie takiej ściereczki do innych celów, to wielki błąd. Zatem podział ściereczek może być następujący:

Żółty – muszla klozetowa
Różowy – umywalka, półki w łazience
Niebieski – obuwie
Zielony – kuchnia

Do mycia muszli klozetowej moim zdaniem najskuteczniejszy jest Domestos. Przy użyciu rękawic gumowych umyjmy deskę, klapę, zewnętrzną część muszli płynem, a potem wypłukaną ściereczką. Wnętrze wymaga więcej troski. Nie wystarczy umyć szczotką klozetową środek muszli. Namoczoną Domestosem ściereczką trzeba przetrzeć dokładnie szczelinę wnętrza. Można wcześniej namoczyć te miejsca płynem dezynfekującym lub specjalną pianką (wspaniała z serii W-5 do nabycia w Lidlu), a potem dokładnie umyć te miejsca.

srodek_do_mycia_muszli

Jeśli nie robicie tego systematycznie, możecie być bardzo zdziwieni „czystością” ściereczki. Proponuję wyrzucić ją od razu. Tylko ten sposób czyszczenia zapewnia, że nasza muszla będzie czysta i pachnąca w każdym zakamarku. W dezynfekcji tych miejsc pomaga używanie kostki zapachowej. Obowiązkowo zdezynfekujcie przycisk do spuszczania wody, który również jest siedliskiem bakterii. W przypadku dużych zaniedbań, kiedy w muszli zalega kamień sprawdza się wlanie butelki gorącego octu i pozostawienie na kilka godzin.

Ciekawostka: Kiedyś miałam okazję zwiedzić okręt podwodny, gdzie higiena i eliminowanie zarazków jest bardzo istotna. Okręt potrafi iść w zanurzeniu nawet dwa tygodnie. W zamkniętej przestrzeni bardzo łatwo o zarażenie całej załogi. W kabinie toaletowej większość elementów jest ze stali szlachetnej. Muszlę, umywalkę i klamkę od kabiny przeciera się czystym spirytusem 3 razy dziennie!

 

jak_myc_toalete

W naszych domowych warunkach wystarczy przynajmniej raz w ciągu dnia umyć toaletę z użyciem Domestosu. Przynajmniej raz w roku trzeba wymienić szczotkę klozetową. To wydatek kilkunastu złotych, a nie ma nic gorszego od brunatnej z wytartym włosiem szczotki, którą strach wziąć do ręki. Niestety takie najczęściej znajdują się w toaletach publicznych. Na szczęście nie ma już czasów, kiedy papier toaletowy był rarytasem, a kostka mydełka ślimaczyła się na umywalkach. Okazuje się, że poziom kultury danego kraju bardzo łatwo ocenić po stanie czystości toalet, w czym prym wiodą Japończycy, a dopiero wielkimi państwowymi nakładami próbują wprowadzić Chińczycy. Myślę, że Polska dokonała w ciągu ostatnich lat ogromy postęp w tej delikatnej materii. Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia.

CZYTAJ: Dlaczego zamykać klapę od sedesu?

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply