Bezpieczeństwo

Stołeczni policjanci w obiektywie

Stołeczni policjanci są bohaterami wystawy fotograficznej zorganizowanej przez PZU. Fotografie przedstawiające ich w codziennej służbie to część zbioru zatytułowanego „Wiele Postaci PZU”. Wystawa była prezentowana w galerii plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich.

Autorem zdjęć jest Michał Szlaga, jeden z najciekawszych młodych polskich fotografów.

Na wystawie przedstawiona jest praca policjantów Komisariatu Rzecznego. Jerzy Lach – aspirant sztabowy mówi – „Po służbie zasadniczej w Marynarce Wojennej trafiłem do Policji i zacząłem pracę w komisariacie rzecznym. Jestem tu już 20 lat. Nasza praca jest zbliżona do tego, co robią policjanci w innych jednostkach, jednak my działamy głównie na wodzie. Tak, jak policjanci z ruchu drogowego interweniują wobec kierowców, tak my wobec osób korzystających z wody – to ich bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze„.

Na tle warszawskich wieżowców trasę przemierza drogowy patrol aspirant Marcin Woźniak i aspirant Marek Gajcy – „Jadąc na sygnale motocyklem, muszę mieć oczy dookoła głowy. Duża prędkość w sytuacji pościgu, ratowania życia czy dojazdu na miejsce wypadku jest czymś naturalnym. Zawsze jednak muszę myśleć, czy inny kierowca mnie zauważy, czy zareaguje na sygnał. Po służbie chcę wrócić do domu”.

Młodszy aspirant Hubert Joński, od 11 lat pracuje w Policji – „Dlaczego Policja? Mój tata był policjantem i ja też wybrałem ten zawód. Pracuję w ruchu drogowym, w sekcji motocyklowej. Nie nudzi mnie ta praca. Każdego dnia spotykam się z innymi sytuacjami. Od kwietnia do początku listopada jeżdżę na motocyklu, a w sezonie zimowym radiowozem. Łączę pasję z pracą, bo uwielbiam motocykle„.

Fotograficzny serwis nie mógł obejść się od najbardziej widowiskowej służby – Wydziału Realizacyjnego.

Paweł, lat 25, 5 lat w Policji, 2 lata w Wydziale Realizacyjnym KSP – „Praca w Wydziale Realizacyjnym zawsze była moim marzeniem. Jesteśmy jedyną taką jednostką taktyczną Policji w kraju. Naszym głównym zadaniem jest zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych i uzbrojonych przestępców oraz wykorzystaniu specjalnej taktyki oraz szczególnych umiejętności. Pełnimy dyżury w systemie zmianowym, zawsze musimy być przygotowani do akcji„.

Maciek, 34 lata, 12 lat w Policji, 7 lat w Wydziale Realizacyjnym KSP – „Już w wieku 10 lat chciałem ratować ludzi i pomagać im. Najpierw chciałem być strażakiem, potem policjantem. Jestem operatorem Sekcji Bojowej. Ta praca daje mi spełnienie i satysfakcję. Dzięki niej nauczyłem się szacunku do ludzkiego życia. Nigdy nie wiem, co mnie czeka, dlatego staram się nie marnować czasu i każdą wolną chwilę spędzam z rodziną i z przyjaciółmi„.

Wydział Wywiadowczo-Patrolowy KSP reprezentują młodszy aspirant Paweł Kuchnio oraz Michał Skrzypkowski.

foto kom. Anna Kędzierzawska

Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply