Symbole WC – pułapki dla turystów

0

Od lat obserwuję dezorientację obcokrajowców, którzy zastanawiają się w polskich toaletach co wybrać – kółko czy trójkąt? W niezwykle reprezentacyjnym miejscu Warszawy, chętnie odwiedzanym przez turystów czyli Wilanowie, przygotowano łamigłówkę na światowym poziomie. Popatrzcie…

W naszej części Europy używa się symboli trójkąta (dla mężczyzn) i kółka (dla kobiet). Przy czym trójkąt skierowany jest w dół.

Trójkąt – symbol WC dla mężczyzn

Kółko – symbol WC dla kobiet

Skąd wzięło się kółko i krzyżyk w toaletach? Tego nie wie chyba nikt. Wiadomo natomiast, że kolejki tworzą się zazwyczaj tylko przed damskimi szaletami. Czy to toaletowa dyskryminacja? Okazuje się, że w niektórych krajach pozbyto się tej krepującej  dla płci pięknej sytuacji i buduje się tam więcej kabin toaletowych dla kobiet. WC po japońsku to przykład najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie, gdzie ten przybytek wyniesiono wręcz do rangi sanktuarium.

Toaletowy problem ma być rozwiązany w Indiach. Jak donosi onet.pl na podstawie doniesień Polskiej Agencji Prasowej, jednym z celów, jaki przyświeca programowi Czyste Indie jest budowa 111 milionów toalet. To ambitny plan, zważywszy, że w Indiach jest więcej świątyń hinduistycznych niż toalet publicznych. Mahatma Gandhi, uważany za ojca współczesnego państwa indyjskiego, w 1947 r. stwierdził, że „higiena sanitarna jest ważniejsza niż niepodległość”. Premier Narendra Modi w kampanii wyborczej w 2014 r. nawiązał do tej myśli, jeżdżąc po Indiach z hasłem: „Najpierw toalety, potem świątynie”. Premier obiecał, że w 2019 r. każdy Indus będzie miał swój wychodek. Ta data jest nieprzypadkowa – w październiku 2019 przypadają 150. urodziny Gandhiego.

A jak jest w Polsce? Na terenie przepięknego pałacu w Wilanowie znajdują się szalety miejskie, które jako obiekt XXI wieku, nie mogą w niczym równać się z królewskim przepychem dawnych łaźni. Nie dziw, że mawiano dawniej: gdzie król chodził piechotą… Kiedyś było warto.

Zwiedzając współczesne toalety doznaje się szoku estetycznego. Wyobrażam sobie dodatkową konsternację turystów wchodzących do męskiej toalety, która na jednej ścianie ma tabliczkę z trójkątem w dół, a tuż obok na drzwiach z trójkątem w górę. I bądź tu mądry. Dobrze, że w damskich szaletach jest porządek czyli symbol kółka. A szukam dziury w całym…

oznaczenia_toalet

Toaleta męska z łamigłówką.

Toaleta damska w normie.

Toaleta damska w normie

 

Powyższe zdjęcia pochodzą z 2016 roku. Niedawno odwiedziłam ponownie Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie i okazało się, że dokonano zmian w oznakowaniu szalet. Niestety ich stan nadal woła o pomstę do nieba i jest niechlubną częścią królewskiego otoczenia.

Pozostając jednak przy oznakowaniu toalet, na drzwiach pojawiły się, mające zapewne rozwiać wątpliwości, nowe obrazki. Wybór symboliki, moim zdaniem, jest dość niekonwencjonalny. Postacie przypominają odwrócone kielichy, przy czym kielich kobiet jest odwrócony w dół, a kielich męski w górę (jakby mówił: na zdrowie!). Trudno mi wyjaśnić, dlaczego kobieta ma wystający rąbek u spódnicy, a mężczyzna tylko jedną rękę. To dość drastyczne… Na budynku pozostawiono natomiast stare oznakowanie, czyli kółko i trójkąt. Nie wiedzieć czemu, trójkąt jest jednak skierowany w górę, co może totalnie zdezorientować zagranicznego turystę.

Toaleta damska – symbol kółka

Toaleta męska – symbol trójkąta, który powinien być skierowany w dół

Pragnę uzupełnić ten materiał o inne ciekawe miejsce. A jednak znalazłam dziurę w całym. Nawet dwie. Na budynku (być może to dawny kolejowy obiekt) w miejscowości Płowce. Do głównego domu przylega drewniana toaleta dla kobiet. Spójrzcie na symbole – dwa jajowate kółka. To chyba jedyne takie miejsce w Polsce i kolejna pułapka dla turystów.

plowce

Stary budynek w Płowcach z przyległą drewnianą toaletą.

 

toaleta_dla_kobiet

Oryginalny, chyba jedyny w Polsce symbol damskiej toalety – dwa zera.

Niedawno w jednej z warszawskich przychodni zdrowia natknęłam się na oznakowania toaletowe, które kompletnie nie byłyby zrozumiałe dla obcokrajowców, chyba że znają język polski. 🙂

I jeszcze propozycja dla mężczyzn…

Prawdziwy toaletowy zawrót głowy. Zapewniamy turystom nowe atrakcje…

Może już niebawem w Polsce pojawią się toalety dla trzeciej płci. W Berlinie utworzono w 2017 roku pierwsze publiczne toalety dla osób, które mają problem z określeniem swojej płci, to znaczy nie czują się ani mężczyznami, ani kobietami. Możemy spotkać na przykład takie oznakowanie.

 

 

Jak natomiast poradzić sobie w takiej sytuacji z naszymi symbolami kółka i trójkąta?

 

Mój pomysł jest następujący:

I co o tym sądzicie? Czekam na reakcję i komentarze. 🙂

Comments

comments

Przekaż dalej

O autorze

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Dodaj komentarz