Symbole WC – pułapki dla turystów

0

Od lat obserwuję dezorientację obcokrajowców, którzy zastanawiają się w polskich toaletach co wybrać – kółko czy trójkąt? W niezwykle reprezentacyjnym miejscu Warszawy, chętnie odwiedzanym przez turystów czyli Wilanowie, przygotowano łamigłówkę na światowym poziomie. Popatrzcie…

W naszej części Europy używa się symboli trójkąta (dla mężczyzn) i kółka (dla kobiet). Przy czym trójkąt skierowany jest w dół. Skąd wzięło się kółko i krzyżyk w toaletach? Tego nie wie chyba nikt. Wiadomo natomiast, że kolejki tworzą się zazwyczaj tylko przed damskimi szaletami. Czy to toaletowa dyskryminacja? Okazuje się, że w niektórych krajach pozbyto się tej krepującej  dla płci pięknej sytuacji i buduje się tam więcej kabin toaletowych dla kobiet. WC po japońsku to przykład najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie, gdzie ten przybytek wyniesiono wręcz do rangi sanktuarium.

A jak jest w Polsce? Na terenie przepięknego pałacu w Wilanowie znajdują się szalety miejskie, które jako obiekt XXI wieku, nie mogą w niczym równać się z królewskim przepychem dawnych łaźni. Nie dziw, że mawiano dawniej: gdzie król chodził piechotą… Kiedyś było warto.

Zwiedzając współczesne toalety doznaje się szoku estetycznego. Wyobrażam sobie dodatkową konsternację turystów wchodzących do męskiej toalety, która na jednej ścianie ma tabliczkę z trójkątem w dół, a tuż obok na drzwiach z trójkątem w górę. I bądź tu mądry. Dobrze, że w damskich szaletach jest porządek czyli symbol kółka. A szukam dziury w całym…

oznaczenia_toalet

Toaleta męska z łamigłówką.

Toaleta damska w normie.

Toaleta damska w normie

wilanow

Pałac w Wilanowie jest wart odwiedzenia, nie tylko z powodu toalet.

Pragnę uzupełnić ten materiał o inne ciekawe miejsce. A jednak znalazłam dziurę w całym. Nawet dwie. Na budynku (być może to dawny kolejowy obiekt) w miejscowości Płowce. Do głównego domu przylega drewniana toaleta dla kobiet. Spójrzcie na symbole – dwa jajowate kółka. To chyba jedyne takie miejsce w Polsce i kolejna pułapka dla turystów.

plowce

Stary budynek w Płowcach z przyległą drewnianą toaletą.

 

toaleta_dla_kobiet

Oryginalny, chyba jedyny w Polsce symbol damskiej toalety – dwa zera.

Niedawno w jednej z warszawskich przychodni zdrowia natknęłam się na oznakowania toaletowe, które kompletnie nie byłyby zrozumiałe dla obcokrajowców, chyba że znają język polski. 🙂

I jeszcze propozycja dla mężczyzn…

Prawdziwy toaletowy zawrót głowy. Zapewniamy turystom nowe atrakcje…

Może już niebawem w Polsce pojawią się toalety dla trzeciej płci. W Berlinie utworzono w 2017 roku pierwsze publiczne toalety dla osób, które mają problem z określeniem swojej płci, to znaczy nie czują się ani mężczyznami, ani kobietami. Możemy spotkać na przykład takie oznakowanie.

 

 

Jak natomiast poradzić sobie w takiej sytuacji z naszymi symbolami kółka i trójkąta?

 

Mój pomysł jest następujący:

I co o tym sądzicie? Czekam na reakcję i komentarze. 🙂

Comments

comments

Przekaż dalej

O autorze

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Dodaj komentarz