Bezpieczeństwo

Wypadki z udziałem seniorów

Analiza wieku sprawców wypadków wskazuje, że duże zagrożenie powodują osoby starsze. Wykład dla seniorów- słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z udziałem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP odbył się w Szkole Głównej Handlowej. Spotkanie miało charakter edukacyjny zmierzający do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób starszych. Współorganizatorami akcji są: spółka Tramwaje Warszawskie oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Intencją organizatorów spotkania było zwiększenie świadomości osób starszych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zmiana postaw poprzez pokazanie, jak należy zachować się w sytuacjach, występujących na co dzień w ruchu drogowym. Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego powyżej 60 roku życia od dawna pozostaje jednym z głównych obszarów działań profilaktycznych stołecznych policjantów. Skoordynowana inicjatywa realizowana wspólnie ze spółką Tramwaje Warszawskie i Strażą Miejską oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym jako: pieszych, rowerzystów, kierowców oraz pasażerów.

Analiza wieku sprawców wypadków wskazuje, że duże zagrożenie powodują osoby starsze. Z danych Policji za 2016 r. wynika, że rowerzyści powyżej 60 roku życia byli sprawcami 479 wypadków, zginęło w nich 67 osób, a 427 zostały ranne. Również z tych samych danych Policji za 2016 r. wynika, że kierowcy samochodów osobowych powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 3419 wypadków, zginęło w nich 255 osób, a 4129 zostało rannych.

W Warszawie, od początku roku do końca września, odnotowano 687 wypadków drogowych, w których zginęły 33 osoby, a 791 było rannych. Wśród osób pieszych śmierć w wyniku wypadków poniosło 21 osób, z czego 12 (ponad 57%!) stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej.

Spotkanie z udziałem seniorów, które odbyło się w Szkole Głównej Handlowej, pozwoliło im przypomnieć sobie najważniejsze zasady: jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze; jak i kiedy stosować elementy odblaskowe; jak sprawność psychofizyczna wpływa na percepcję i możliwość kierowania pojazdem; jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca i pieszy oraz jak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne i mentalne postępujące z wiekiem.

Zależy nam na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników dróg, dlatego też podejmujemy wszelkie działania, które mogą przyczynić się do poprawy jego stanu. Główne nasze przesłanie jest jednoznaczne: bądźmy ostrożni zawsze, bo życie ludzkie jest najcenniejsze – powiedział sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik. O najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, konsekwencjach nieprzestrzegania zasad w ruchu drogowym oraz danych statystycznych, uwzględniających poszkodowanych powyżej 60 roku życia, mówił aspirant sztabowy Robert Niedbałko z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KSP.

W okresie jesienno-zimowym znacząco wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych. Ma na to wpływ m.in. wcześniej zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne. Przeciwdziałając takim zdarzeniom Komenda Stołeczna Policji co roku realizuje akcję pod hasłem „ODBLASKuj”.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym i nie jest na chodniku lub drodze dla pieszych, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Policja realizują ponadto wspólną akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do osób powyżej 60 roku życia pod hasłem 60+ bezpieczni w ruchu drogowym. Na potrzeby tegorocznej edycji akcji uruchomiony został portal „Senior Bezpieczny Na Drodze” pod adresem www.SeniorNaDrodze.pl, gdzie znajdują się m.in. zapowiedzi kolejnych wydarzeń realizowanych w ramach akcji oraz materiały edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

foto Tomasz Oleszczuk, Komenda Stołeczna Policji
materiały edukacyjne pochodzą ze strony Krajowej Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego http://www.krbrd.gov.pl/

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply