Zachowaj wspomnienia – pierwszy krok

0

Mówi się, że z rodziną najlepiej na fotografii. No cóż są i takie rodziny, które nie znajdują porozumienia, są w ciągłym konflikcie, a jedyne, co je łączy, to wspólna fotografia. Dobrze, że przynajmniej jest zdjęcie, jeżeli w ogóle zostało zrobione. No właśnie, a masz aktualną rodzinną fotografię? Podejrzewam, że nie, bo nie ma już dzisiaj w zwyczaju robić rodzinnych portretów. Nie mamy też przyzwyczajeń, aby notować dane o swoich najbliższych.

Mam kilka albumów rodzinnych, ale są tam fotografie wyłącznie do czasu kiedy wynaleziono aparat cyfrowy. Setki zdjęć zalegają na twardym dysku. Rzadko do nich zaglądam, za to albumy chętnie otwieram. Niestety już zauważyłam, że jest wiele zdjęć osób, o których nic nie wiem. Czy to jakaś daleka krewna czy przyjaciółka mojej mamy? Patrzą na mnie ze zdjęcia osoby, których w ogóle nie znam. Trochę to smutne.

Wystarczyłoby przynajmniej na odwrocie zapisać kilka słów. No tak, nikt kiedyś tego nie zrobił, ale ja też nie jestem skora wydrukować zdjęcia, a co dopiero je opisywać! No i spojrzy kiedyś taka Elżbieta Sandecka-Pultowicz w oczy swoich praprawnuków, a one najzwyczajniej w świecie będą miały kłopot w określeniu, cóż to za kobieta.

Zawsze jednak można zrobić pierwszy krok. Otworzyć albumy, wyjąć zdjęcia i zapisać w jakich okolicznościach zostały zrobione i kto się na nich znajduje.

Warto też zgromadzić w jednym miejscu informacje o naszych zmarłych. Jest dobra okazja, bo odwiedzamy ich groby. Zanotujmy dane umieszczone na nagrobku, albo zróbmy zdjęcie telefonem komórkowym. Przepiszmy na kartkę i włóżmy do albumu.

Listopad jest miesiącem wspomnień, dlatego łatwo będzie rozpocząć tworzenie rodzinnego albumu i stworzyć pierwszą kartę. Przez kolejnych 11 miesięcy będą Was inspirować do opracowania i dołączenia kolejnej karty. Za rok zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po wydrukowaniu album może być wyjątkowym prezentem pod choinkę podczas przyszłorocznych świąt. :).

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF tytułową kartę i pierwszą stronę kroniki, gdzie można wpisać miejsca pochówku naszych bliskich, dopisać ich datę urodzin i śmierci. Niech to będzie dla Was inspiracja do zbudowania rodzinnej księgi.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

Pochowani na cmentarzach PDF

Comments

comments

Przekaż dalej

O autorze

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Dodaj komentarz