Bezpieczeństwo

AlcoBlow – nowe narzędzie w rękach drogówki

Komenda Stołeczna Policji zakupiła 80 sztuk przenośnych urządzeń do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu AlcoBlow. Pozwoli to błyskawicznie sprawdzać trzeźwość kierowców obejmując tym samym kontrolą większą liczbę osób siadających za kółkiem.

AlcoBlow pozwala szybko potwierdzić obecność alkoholu w organizmie. Stołeczni policjanci będą mogli również badać poziom alkoholu wewnątrz samochodu. Z uwagi na to, że nie trzeba używać ustników, urządzenie jest wyjątkowo ekonomiczne w użyciu i zmniejsza koszty eksploatacji. Jeden komplet baterii umożliwia przeprowadzenie 5000 pomiarów. Koszt zakupu 80 sztuk urządzeń AlcoBlow to ponad sto tysięcy złotych.

1-46032Urządzenie AlcoBlow pozwala w krótkim czasie objąć wstępną kontrolą na zawartość alkoholu we krwi dużą grupę osób. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu na stołecznych drogach pozwoli to policjantom działać sprawniej i skuteczniej. Ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach jest bowiem wyeliminowanie wszelkich czynników stwarzających zagrożenie w ruchu ? podkreśla Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki.

AlcoBlow to bardzo nowoczesne urządzenie. Potwierdziło już swoją skuteczność w służbie, czego efektem jest doposażenie stołecznych policjantów w kolejnych kilkadziesiąt takich urządzeń. Oprócz standardowego trybu pracy, który polega na badaniu wydmuchanego powietrza, urządzenie posiada także tryb pasywny. Może być wykorzystywany nawet wtedy, gdy osoba badana nie może lub nie chce „dmuchnąć”. Jest to doskonałe urządzenie do szybkiego sprawdzania kierowców podczas kontroli drogowych. Wystarczy, że policjant skieruje urządzenie do wnętrza samochodu i może uzyskać wynik. Ten tryb stosować można też np. do badania zawartości pojemników, gdy zachodzi podejrzenie, że znajduje się w nich alkohol.

1-46095Trójkolorowy wskaźnik LED sygnalizuje: zielony kolor – 0.00 do 0.05 promila, żółty kolor 0,06 do 0,20 promila, czerwony kolor powyżej 0.21 promila. Jeżeli sprawdzanie urządzeniem AlcoBlow wykaże podejrzenie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca poddawany jest kolejnym badaniom w celu potwierdzenia bądź wykluczenia jego obecności w organizmie na mocy obowiązujących przepisów.

Na wyposażeniu jednostek KSP znajduje się obecnie niemal 200 urządzeń typu AlcoBlow, najwięcej w dyspozycji funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez doposażenie policjantów pełniących służbę w garnizonie stołecznym w nowoczesny, a zarazem ekonomiczny sprzęt kontrolny jest priorytetem w działaniach służb logistycznych – podkreśla Zastępca Komendanta Stołecznego Policji ds. Logistyki mł. insp. Małgorzata Łyszko-Domagalska.

Elżbieta Sandecka Pultowicz, st. asp. Robert Opas
zdjęcia st. asp. Robert Opas

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply