Bezpieczeństwo

Antyterroryści – elita Policji

Stanowią elitę policyjnych specjalistów. Wiele osób marzy o wstąpieniu w ich szeregi. Wymaga to jednak nieprzeciętnych predyspozycji i spełnienia wymogów, którym niełatwo sprostać. Dlatego służą tu najlepsi z najlepszych. Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji obchodzi w tym roku swoje 10-lecie.

1-13016Wydział Realizacyjny został utworzony w strukturach Komendy Stołecznej Policji 1 stycznia 2005 roku. W jego skład wchodzą dwie sekcje: minersko-pirotechniczna oraz realizacyjna. Członkowie tej specjalnej jednostki wykonują najtrudniejsze zadania, a w ich służbę wpisane jest największe ryzyko. Nie przeszkadza to jednak wielu policjantom marzyć o dostaniu się do tej elitarnej grupy. Bycie jej członkiem daje ogromną satysfakcję, a jednocześnie wymusza ogromną odpowiedzialność.

Współpracownicy i przyjaciele

– Jesteście grupą ludzi wybitnych, a kierowanie taką komórką stanowi wielkie wyróżnienie – powiedział podczas uroczystości z okazji 10-lecia wydziału Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki. – Wasze umiejętności, sprawność, doskonałe wyszkolenie i wiedza pozwalają na przeprowadzanie najbardziej złożonych operacji policyjnych. Jestem pod wrażeniem waszej pracy i wypracowanych rozwiązań, które są wdrażane w całym kraju. Tworzycie monolit, grupę nie tylko współpracowników, ale przede wszystkim przyjaciół. W tym tkwi wasza potęga i siła. Dzięki wam mieszkańcy mogą się czuć bezpieczni, a przestępcy przegrają z wami każdy pojedynek – powiedział komendant. Podziękował za oddaną służbę, a także spektakularne sukcesy w trakcie ostatnich 10 lat.

Pionierzy taktyk

1-54536Ambicja, pracowitość i profesjonalizm funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego KSP szybko znalazły uznanie nie tylko u przełożonych, ale także kolegów z innych jednostek w kraju. Wypracowali optymalne na potrzeby Policji rozwiązania, które stały się wzorem do naśladowania. W ten sposób już od 10 lat tworzą ważną historię stołecznego garnizonu.

Wszechstronni specjaliści

Biorą udział w najbardziej skomplikowanych operacjach, zapobiegają i zwalczają najgroźniejsze przestępstwa. W swoich szeregach mają doświadczonych pirotechników, realizujących działania minerskie na obszarze województwa mazowieckiego. Ścigają szczególnie niebezpiecznych sprawców przestępstw i przeciwdziałają zagrożeniom terrorystycznym. Współpracują ze wszystkimi jednostkami podległymi komendzie stołecznej oraz Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmerią Wojskową oraz Strażą Pożarną i innymi podmiotami.

Wytrwali w służbie

1-54534Naczelnik mł. insp. Jarosław Mikiciuk witając licznych gości uczestniczących w uroczystości przypomniał historię powstania wydziału, sukcesy i osiągnięcia z ostatnich 10 lat. Wymienił operacje policyjne wymagające największego zaangażowania m.in. zabezpieczenie EURO 2012, wizyty prezydenta USA oraz spotkania Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Dziękował policjantom za wytrwałość, wysiłek i samodoskonalenie. „Witamy w rodzinie” – zwrócił się do nowo przyjętych policjantów, którzy właśnie w tym momencie dowiedzieli się pozytywnych wynikach testów. Nie zapominał również o tych, którzy odeszli na służbie.

Wdzięczni za współpracę

1-545Na jubileuszowe spotkanie zaproszono przedstawicieli wszystkich instytucji i organizacji stale współpracujących z Wydziałem Realizacyjnym KSP. W ramach podziękowania gościom wręczono medale okolicznościowe. Funkcjonariusze Wydziału Realizacyjnego KSP wraz z obecnym naczelnikiem mł. insp. Jarosławem Mikiciukiem i jego zastępcą nadkom. Jędrzejem Bełzą otrzymali natomiast grawerowane tablice pamiątkowe, na których umieszczono słowa Józefa Piłsudskiego „Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać”.

Zawsze gotowi

Podczas spotkania goście obejrzeli specjalnie przygotowany na tę okazję film ukazujący specyfikę pracy członków Wydziału Realizacyjnego KSP. Nie mogło zabraknąć również prezentacji praktycznych umiejętności bojowych antyterrorystów. Na placu przed Komendą Stołeczną Policji przeprowadzono pokaz z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dynamiczna akcja policjantów po raz kolejny pokazała ich sprawność i skuteczność. Dała również poczucie, że można na nich liczyć w każdych okolicznościach.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Zespół Prasowy KSP

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply