Bezpieczeństwo

Francuskie konne patrole policyjne

Wspólne patrole konne policjantów Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP i francuskich funkcjonariuszy Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej patrolowały rejon warszawskiej Starówki. To jeden z elementów współpracy szkoleniowej między francuską a polską Policją, mający na celu wymianę doświadczeń z zakresu szkolenia koni służbowych.

Z dwudniową wizytą w stołecznym garnizonie przebywali ppłk Antoine Lerch – Zastępca Dowódcy Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej oraz chor. szt. Eric Ducatel, członek Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej. Pobyt francuskiej delegacji w stołecznym garnizonie miał charakter szkoleniowy. Na terenie Ośrodka Jeździeckiego PGR 4_1Bródno przy ulicy Św. Wincentego, gdzie mieści się Sekcja Konna i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, francuscy eksperci przeprowadzili praktyczne zajęcia z zakresu taktyki i techniki współdziałania szyku konnego z pododdziałem pieszych przeciwko agresywnemu tłumowi. W szkoleniu uczestniczyli instruktorzy jeździectwa ze wszystkich komend wojewódzkich Policji w kraju i stołeczni policjanci pełniący służbę na koniach.

Francuscy funkcjonariusze z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się, a potem wzięli czynny udział w ćwiczeniach reagowania i taktyki wobec agresywnego tłumu. W działaniach uczestniczyły ogniwa sekcji konnej, grupy przewodników psów służbowych, pododdział pieszy, a także agresywnie zachowujący się pozoranci, wyposażeni w plastikowe butelki i świece dymne. Konie i policjanci mieli na sobie elementy specjalnego umundurowania używanego w czasie zabezpieczania imprez masowych.

1– We Francji nie przeprowadza się tego rodzaju ćwiczeń – mówili zagraniczni goście – u nas kładzie się nacisk na wyszkolenie koni w terenie oraz tzw. francuską szkołę ujeżdżenia. Regiment Kawalerii Straży Republikańskiej poza służbą patrolową pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Francuscy policjanci podkreślali doskonałe wyszkolenie i umiejętności polskich funkcjonariuszy pełniących służbę na koniach. Nie bez znaczenia – w ich ocenie – są bogate tradycje polskiej kawalerii konnej.

Przyjazd partnerów francuskich do Polski to już kolejny etap programu współpracy mający na celu wymianę doświadczeń z zakresu szkolenia koni służbowych oraz doskonalenie umiejętności policjantów-jeźdźców. W jego ramach przedstawiciel Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji oraz instruktor Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji uczestniczyli w wizycie studyjnej we francuskich jednostkach konnych Gwardii Republikańskiej. Delegaci mieli okazję poznać francuskie metody doboru i szkolenia koni, a także sposoby 5_1przygotowania funkcjonariuszy do służby. Przedstawiono im także taktykę i techniki realizowania służby patrolowej, zabezpieczeń imprez masowych, jak też elementów związanych z konwojami i eskortami.

Wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie stosowanych sposobów organizacji szkoleń i służb patroli konnych pozwoli udoskonalić metody zarówno polskim, jak i francuskim policjantom-jeźdźcom.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
zdjęcia Dominik Mikołajczyk

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply