Francuskie konne patrole policyjne

0

Wspólne patrole konne policjantów Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP i francuskich funkcjonariuszy Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej patrolowały rejon warszawskiej Starówki. To jeden z elementów współpracy szkoleniowej między francuską a polską Policją, mający na celu wymianę doświadczeń z zakresu szkolenia koni służbowych.

Z dwudniową wizytą w stołecznym garnizonie przebywali ppłk Antoine Lerch – Zastępca Dowódcy Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej oraz chor. szt. Eric Ducatel, członek Regimentu Kawalerii Straży Republikańskiej. Pobyt francuskiej delegacji w stołecznym garnizonie miał charakter szkoleniowy. Na terenie Ośrodka Jeździeckiego PGR 4_1Bródno przy ulicy Św. Wincentego, gdzie mieści się Sekcja Konna i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, francuscy eksperci przeprowadzili praktyczne zajęcia z zakresu taktyki i techniki współdziałania szyku konnego z pododdziałem pieszych przeciwko agresywnemu tłumowi. W szkoleniu uczestniczyli instruktorzy jeździectwa ze wszystkich komend wojewódzkich Policji w kraju i stołeczni policjanci pełniący służbę na koniach.

Francuscy funkcjonariusze z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się, a potem wzięli czynny udział w ćwiczeniach reagowania i taktyki wobec agresywnego tłumu. W działaniach uczestniczyły ogniwa sekcji konnej, grupy przewodników psów służbowych, pododdział pieszy, a także agresywnie zachowujący się pozoranci, wyposażeni w plastikowe butelki i świece dymne. Konie i policjanci mieli na sobie elementy specjalnego umundurowania używanego w czasie zabezpieczania imprez masowych.

1– We Francji nie przeprowadza się tego rodzaju ćwiczeń – mówili zagraniczni goście – u nas kładzie się nacisk na wyszkolenie koni w terenie oraz tzw. francuską szkołę ujeżdżenia. Regiment Kawalerii Straży Republikańskiej poza służbą patrolową pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Francuscy policjanci podkreślali doskonałe wyszkolenie i umiejętności polskich funkcjonariuszy pełniących służbę na koniach. Nie bez znaczenia – w ich ocenie – są bogate tradycje polskiej kawalerii konnej.

Przyjazd partnerów francuskich do Polski to już kolejny etap programu współpracy mający na celu wymianę doświadczeń z zakresu szkolenia koni służbowych oraz doskonalenie umiejętności policjantów-jeźdźców. W jego ramach przedstawiciel Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji oraz instruktor Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji uczestniczyli w wizycie studyjnej we francuskich jednostkach konnych Gwardii Republikańskiej. Delegaci mieli okazję poznać francuskie metody doboru i szkolenia koni, a także sposoby 5_1przygotowania funkcjonariuszy do służby. Przedstawiono im także taktykę i techniki realizowania służby patrolowej, zabezpieczeń imprez masowych, jak też elementów związanych z konwojami i eskortami.

Wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie stosowanych sposobów organizacji szkoleń i służb patroli konnych pozwoli udoskonalić metody zarówno polskim, jak i francuskim policjantom-jeźdźcom.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
zdjęcia Dominik Mikołajczyk

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply