Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach – jak uzyskać pomoc
W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w dniach 8-9 września br. odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Fundacja wspiera rodziny funkcjonariuszy, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Misja i cele fundacji są realizowane dzięki społecznemu zaangażowaniu i finansowym wsparciu wielu osób, w tym policjantów i pracowników Policji.
Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością,
obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych.
Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.
Matka Teresa z Kalkuty – motto Fundacji
Jubileusz 20-lecia fundacji z udziałem Zarządu Fundacji, zaproszonych gości z całego kraju rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Uczestniczył w niej Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Po mszy uczczono pamięć poległych policjantów, a podczas odczytywania Apelu Pamięci w niebo wypuszczono białe balony i oddano salwę honorową. Złożono również wieńce pod pomnikiem Legionowskich Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Galę w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie rozpoczął pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Podczas uroczystości zostały wręczone Medale Szlachetnemu Sercu – Cordi Nobile oraz Statuetki Jubileuszowe. Przedstawiciele Fundacji mówili o wszystkich gestach ofiarności i życzliwości, dziękując za zaangażowanie i wsparcie w wypełnianiu jej misji. Wszyscy zaproszeni goście mogli obejrzeć również spektakl historyczny w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Uczestniczący w spotkaniu Zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Andrzej Krajewski spotkał się z podopiecznymi Fundacji z terenu stołecznego garnizonu, których jest łącznie 26, w tym 11 dzieci. – Nasza formacja nie zapomina o funkcjonariuszach, którzy ponieśli śmierć na służbie. Są w naszej pamięci i na kartach historii Policji. Pamiętamy także o Ich Rodzinach i Bliskich – powiedział komendant podczas wręczania listów i zapomogi finansowej. Pismo skierowane do rodzin, które podpisał Komendant Stołeczny Policji insp. dr Rafał Kubicki opatrzono okolicznościowym cytatem „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń”.
Pierwsze inicjatywy powstania Fundacji pojawiły się w latach 90-tych, a wynikały ze zdarzeń, które były tragiczne w skutkach. Zaczęła rosnąć liczba policjantów, którzy zginęli podczas pełnienia służby. Naturalnym odruchem koleżanek i kolegów z pracy była chęć pomocy osieroconym rodzinom. Zaczęto gromadzić informacje o materialnych warunkach osieroconych rodzin, a w gmachu Komendy Głównej Policji powstała Tablica i Księga Pamięci ku czci poległych policjantów.
W 1997 roku podjęto próbę powołania Fundacji, której akt notarialny został podpisany przez Komendanta Głównego Policji nadinspektora Marka Papałę. W dniu 21 lipca, podczas obchodów Święta Policji, ogłosił powołanie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Od stycznia 2006 roku Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, co pozwala przyjmować darowizny odpisu podatkowego w wysokości 1%. To dzięki otwartym sercom wielu darczyńców i oferowanym środkom Fundacja funkcjonuje już od 20 lat.
Głównym zadaniem Fundacji jest pomoc wdowom i dzieciom, osieroconym przez policjantów poległych na służbie. Realizując te cele Fundacja udziela im zapomóg materialnych i finansowych. Przyznaje również stypendia i pomoc materialną związaną z kształceniem i nauką sierot znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Latem i zimą organizuje i dofinansowuje kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Nie zapomina również o zdrowiu swoich podopiecznych, pokrywając koszty leczenia i rehabilitacji wdów i sierot.
Jak uzyskać pomoc? – wystarczy się zgłosić, ale bardzo często to właśnie Fundacja wyciąga pomocną dłoń. Obecnie wspiera 20 rodzin z terenu Komendy Stołecznej Policji. Wśród podopiecznych jest Pani Ewa Złotkowska, której mąż, funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego zginął na służbie w tragicznym wypadku samochodowym na trasie W-Z, do którego doszło w 2006 r.
– Zostałam sama z niespełna półrocznym dzieckiem. Trudno opisać mój stan psychiczny, ale od samego początku otrzymałam wsparcie od dziewczyn z Fundacji. Wzięły mnie pod swoje skrzydła i trwały o każdej porze dnia i nocy gotowe wysłuchać, przytulić, pomóc. Wielokrotnie, co podkreślają inne podopieczne, stanowią dla nas większe oparcie niż najbliższa rodzina. Najważniejsze – nie oceniają człowieka, potrafią w każdej chwili wyciągnąć pomocną dłoń. Powiem więcej, w moim przypadku delikatnie pokierowały moją drogą życiową tłumacząc, że moje życie jeszcze się nie skończyło… Zrobiłam prawo jazdy, zdałam maturę, za chwilę otrzymam tytuł magistra. Dzięki Fundacji otrzymałam też nieocenioną pomoc, kiedy chorował mój syn. Chcę przy tym zaznaczyć, że każda z nas czyli podopiecznych dwa razy pomyśli zanim poprosi o wsparcie finansowe. Dlaczego? Dzięki organizowanym wyjazdom podczas ferii zimowych i letnich z naszymi dziećmi rozmawiamy szczerze o naszej sytuacji i problemach. Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że innym jest jeszcze trudniej, a Fundacja też dysponuje ograniczonymi środkami. Najważniejsze jest to, że mamy poczucie bezpieczeństwa i żadne słowa nie potrafią wyrazić naszej wdzięczności…
Jeśli chcesz wesprzeć Fundację przekaż 1% w swoim zeznaniu podatkowym (PIT) na rzecz Fundacji. Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach KRS 0000101309.
foto Andrzej Mitura