Inspiracje,  Ludzie

Kobiety, piszcie swoją herstorię!

Dzień Kobiet – jak co roku to święto wywołuje burzę, jedni je ignorują, inni mu hołdują. Ten dzień pokazuje często, że zapominamy na co dzień o tym, że jesteśmy kobietami, że mamy swoje potrzeby, że zbyt mało o siebie dbamy. Chodzi w zasadzie o drobiazgi, ale one właśnie tworzą aurę, towarzyszącą naszej płci.

Myślicie, że zrobiłam błąd w tytule. W żadnym razie. To żeńska wersja słowa historia. Oznacza treści historyczne, w których nacisk jest położony na rolę kobiet lub są opowiadane z ich perspektywy. Wyraz historia możemy podzielić na dwa człony: HI – tłumaczone z angielskiego jako on, STORY – historia, opowieść, czyli jego opowieść. Stąd wyprowadzono nowe słowo HER – tłumaczone jako jej, STORY – historia, czyli jej historia.

Kobiety w archiwum

Herstoria stała się podstawą działania wielu organizacji i stowarzyszeń skupionych przy gromadzeniu i propagowaniu historii kobiet. Możemy znaleźć też internetową bazę wiedzy Archiwum Historii Kobiet (www.herstoria.pl) na temat dziejów kobiet w Polsce. Kolekcja ciągle jest uzupełniana, więc jeśli posiadacie dokumenty lub fotografie ważnych kobiet z rodziny, można przekazać skany do tego archiwum.

Jednak znacznie wcześniej chcę zaproponować, abyście stworzyli lub uzupełnili Wasze rodzinne archiwum o dane i zdjęcia Waszych babć, prababć, ciotek lub innych znaczących kobiet w rodzinie. Warto uporządkować informacje na ich temat, zgromadzić wspomnienia, pamiętniki, listy i wszystko to, co z nimi związane, aby uchronić od zapomnienia.

Pudełka wspomnień

Moje wspomnienia zamykam w pudełkach. Niewiele zostało mi pamiątek po mamie, ale kilka przedmiotów ułożyłam w pięknym kartonie. Jest tam jej ulubiona koszula nocna, perfumy o zapachu konwalii, zeszyt z wierszami i cudem uratowana pocztówka płytowa z piosenką Green fields (Pola zielone) zespołu Brothers Four, którą otrzymała od chłopaka – jej pierwszej miłości.

Pudełko wspomnień po mojej ukochanej mamie

Przypadkiem stworzyłam też pudełko z moimi wspomnieniami. Podczas porządków w moim rodzinnym domu okazało się, że uchowała się moja sukienka z balu maturalnego. Po niemal 30 latach pięknie ją uprałam i ułożyłam w pudełku, które ma mój ulubiony kolor zielony. Na pewno włożę tam jeszcze spinkę do włosów, która jeszcze zachowała się z mojego dzieciństwa. Inne przedmioty zapewne umieści już moja córka, kiedy przyjdzie na to czas…

Moje pudełko wspomnień

Zachowaj wspomnienia

Naszą pamięć i okruszki wspomnień o najwspanialszych kobietach naszego życia warto zatrzymać na dłużej. Nie pozwólmy im zniknąć w mgle dziejowej. Raz w miesiącu umieszczam na blogu karty do pobrania, które ułatwią Wam zgromadzenie istotnych informacji o swojej rodzinie. W tym szczególnym miesiącu, jakim jest marzec, zachęcam Was do napisania kilku słów o wszystkich kobietach, które wpłynęły na Wasze życie. Niech przyszłe pokolenia też dowiedzą się jakie były dobre, mądre i piękne. Wprawdzie nosimy w sobie cząstkę każdej z nich, ale nie dajmy zapomnieć o tym, jakie były na co dzień.

Pudełka wspomnień

W listopadzie, będącym miesiącem wspomnień, rozpoczęliśmy tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyjał z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. Luty, a zwłaszcza walentynki były okazją, aby dołączyć karty z miłosnymi wspomnieniami. Marzec poświęcamy wspomnieniom związanym z naszymi kobietami życia, dlatego załączam karty: O Mamie, O Babci, O Prababci, O Teściowej, O Cioci, O ważnej w moim życiu Kobiecie, O córce, O Wnuczce, O Prawnuczce.

Przez kolejnych 7 miesięcy będę Was inspirować do opracowania i dołączania kolejnych kart. Przez rok zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który będzie wyjątkowym prezentem dla najbliższych pod choinkę.

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD
Pochowani na cmentarzach PDF

GRUDZIEŃ
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne
Opowieść wigilijna

STYCZEŃ
Portret dziadkówPobierz
O BabciPobierz
O DziadkuPobierz
Opowieść BabciPobierz

LUTY
O miłości RodzicówPobierz
Opowieść MamyPobierz
Opowieść TatyPobierz
Portret RodzicówPobierz
O naszej małżeńskiej miłościPobierz
Opowieść żonyPobierz
Opowieść mężaPobierz
Nasz małżeński portretPobierz
O naszej partnerskiej miłościPobierz
Opowieść partnerkiPobierz
Opowieść partneraPobierz
Nasz partnerski portretPobierz

MARZEC
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply