Bezpieczeństwo,  Ludzie

Kolarstwo zmienia życie

Starszy posterunkowy Paweł Baranek z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP został wicemistrzem w pierwszych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kolarstwie szosowym rozegranych we wrześniu br. w Żyrardowie. Na dystansie 50 km rywalizowało ze sobą niemal 100 zawodników reprezentujących wszystkie formacje mundurowe.

Kręci go sportowa rywalizacja

Nasz wicemistrz pracuje w stołecznym garnizonie od dwóch lat. Pochodzi z Mrągowa na Mazurach, ale od dziecka zamiast po wodzie, woli „żeglować” na dwóch kółkach po górskich ścieżkach. Paweł od najmłodszych lat był zapalonym zawodnikiem uczniowskich klubów sportowych. Z racji swojej pasji zamiast wycieczek szkolnych wybierał wyjazdy na górskie obozy sportowe, gdzie mógł rozwijać swoją rowerową przygodę. Jego talent i dobre wyniki pozwoliły mu zakwalifikować się do kadry narodowej i wystartować w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Górskim w 2012 r. rozgrywanych w Austrii.

– Byłbym dzisiaj zwykłym chłopakiem z Mazur, a dzięki uprawianiu sportu diametralnie zmieniło się moje życie i wiele temu zawdzięczam. Przez  pięć lat studiów na Wydziale Prawa Uczelni Łazarskiego, każdy dzień miałem wypełniony po brzegi i dokładnie zaplanowany na naukę i sport. Nie starczało czasu na żadne inne rozrywki. Mój promotor i ceniony specjalista m.in. w zakresie prawnych zagadnień ruchu drogowego prof. dr hab. Ryszard Stefański z uśmiechem zwraca się do mnie: „Panie kolarz”. To właśnie on wzbudził moje zainteresowania prawem karnym, co miało niewątpliwie wpływ na wybór mojej drogi zawodowej – opowiada Paweł Baranek.

Sport przyzwyczaił go do ciężkiej pracy, zdyscyplinowania i pokonywania trudów. Przyznaje, że ma większa satysfakcję, kiedy musi dać z siebie więcej. To dlatego chętniej jeździ na rowerze kiedy z nieba leje deszcz, niż kiedy świeci słońce. Na kolarzówce pokonuje często 30-kilometrową trasę z Kobyłki do pracy na Szczęśliwicach. W sezonie już od ośmiu lat regularnie uczestniczy w zawodach kolarskich organizowanych na Mazowszu: Vienna Life LangTeam, Mazovia MTB Marathon oraz Poland Bike Marathon. Każdy wyścig składa się
z kilkunastu edycji rozgrywanych w różnych miejscach Polski, a o zwycięstwie decyduje końcowa klasyfikacja. Paweł Baranek od pierwszych startów zajmuje czołowe lokaty, regularnie plasując się w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej.

Sukcesy sportowe, jakie osiąga st. post. Paweł Baranek są również wynikiem doskonałego porozumienia między jego współpracownikami i przełożonymi.

– Czuję się dobrze w zawodzie policjanta. Mamy świetną atmosferę w pracy. Jesteśmy zmotywowani i dobrze przygotowani przed każdą służbą. Podkreśla się nam, jak ważna jest nasz rola w społeczeństwie i pomoc innym, a przy tym, jak istotne jest również nasze bezpieczeństwo. Mając takie poczucie wsparcia, łatwiej nam podejmować służbowe wyzwania– mówi Paweł Baranek.

Do Policji trafił dzięki swojemu najlepszemu przyjacielowi ze studiów, który pierwszy zdecydował się na niebieski mundur. Paweł odwiedził go podczas kursu podstawowego i postanowił również wstąpić w szeregi Policji. Dzisiaj obaj służą w stołecznym garnizonie.

foto Mazovia MTB

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply