short essay about physical bullying research paper on unit root test 10 essay in hindi letter personal statement format uwaterloo thesis portal hard working mother essay dental school essay prompt

Manuka – unikalny miód z Nowej Zelandii

0

Jest znany na całym świecie i ma wyjątkowe właściwości. Wzmacnia, poprawia odporność, chroni przed grypą i przeziębieniami. Co ciekawe, doskonale sprawdza się w leczeniu ran, odleżyn i oparzeń. Wszystko za sprawą wyjątkowego składnika methylglyoxalu, który pszczoły pozyskują z rzadkich kwiatów.

Manuka rośnie na dziewiczych terenach Nowej Zelandii, uchodzących za najczystsze na świecie. Z nektaru kwiatów tego wiecznie zielonego krzewu z rodziny mirtowatych, pszczoły tworzą miód o cudownych właściwościach. Zachwyca się nim cały świat. A wszystko dzięki dużej zawartości methylglyoxalu, który ma wyjątkowe właściwości antybakteryjne.

– Francja wręcz oszalała na punkcie tego miodu! – usłyszałam z ostatnich nowości zdrowotnych od mojej cioci Marysi, mieszkającej pod Paryżem. Przez pół godziny słuchałam o rewelacyjnych właściwościach tego miodu, który stosowany jest nie tylko jako środek o właściwościach antybakteryjnych, ale także antywirusowych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych.

Doskonale sprawdza się przy trudno gojących się ranach, egzemie, odleżynach i trądziku oraz przy leczeniu oparzeń. Opatrunek z jego zawartością o formacie 10 x 10 kosztuje we Francji kilkanaście euro. Specjalistyczne opatrunki wspomagają oczyszczanie ran z komórek martwiczych, niwelują nieprzyjemny zapach i przyśpieszają gojenie. Są stosowane w szpitalach i klinikach w całej Europie. Takie opatrunki można już kupić w Polsce.

Sam miód jest bardzo drogi, a jego cena jest uzależniona od stężenia methylglyoxalu.W zależności od tego, co chcemy leczyć i czemu przeciwdziałać, należy dobrać odpowiednio stężenie miodu manuka określane skrótem MGO. Nasze rodzime miody mają zawartość tego składnika na poziomie 10+. Produkt z Nowej Zelandii zawiera nawet MGO 550+. Im wyższy wskaźnik, tym silniejsze działanie antybakteryjne miodu. Do profilaktyki wystarczy MGO 100+ lub MGO 250+.

Miód manuka można stosować także w leczeniu przewodu pokarmowego, a także zakażeniu dróg moczowych. Ostrożność powinny zachować osoby z alergią na pszczele produkty oraz cukrzycą. Najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply