essay my hobby is drawing the best topics for research paper simple descriptive essay about my mother case study major trauma critical thinking with technology outline for psychology research paper good books to do a research paper on fraction homework year 1

Misja czy obowiązki?

0

Firmy prywatne od państwowych różnią się pod wieloma aspektami. Na pewno jest wśród nich podejście do pracy, które w znacznym stopniu reguluje wysokość pensji. Już po samym nastawieniu do firmy wiadomo, gdzie jesteśmy zatrudnieni.

Tematu do refleksji dostarczyła mi rozmowa dwóch mężczyzn w autobusie. Rozmawiali na tyle głośno i otwarcie, że – chcąc nie chcąc – pobliscy pasażerowie przysłuchiwali się dyskusji. Obaj mieli za sobą, co najmniej 20-letnie doświadczenie zawodowe. Jeden z nich ubrany w stylu sportowym, z nowoczesnymi oprawkami okularów na nosie, uśmiechnięty opowiadał o swoich pracodawcach, których zmieniał dość często. Za młodu próbował na przykład dostać się do ówczesnej Milicji, ale tak długo czekał na odpowiedź, że w tym czasie znalazł sobie inną, nieźle płatną robotę. Chwytał się różnych zajęć. Obecnie od kilku lat pracuje w prężnej prywatnej firmie, prawdopodobnie z branży technicznej, zdobywającej z powodzeniem rynki zagraniczne.

Drugi z mężczyzn trzymał się sztywno, był ubrany w czarne palto, na jego nosie również spoczywały okulary ewidentnie świadczące o tym, że nie w głowie mu ostatnie trendy mody w dziedzinie optyki. Ściskał swoją aktówkę na kolanach i bez większego entuzjazmu przysłuchiwał się opowieści kolegi, od czasu do czasu wtrącając jakieś pytanie.

Najbardziej charakterystyczne dla panów, zapewne pracujących w zupełnie odmiennych firmach, tj. prywatnej i państwowej był następujący dialog.

Moja firma dba o pracownika. Mamy swoją misję – powiedział pracownik firmy prywatnej.
Misję? – z dezaprobatą powtórzył drugi.
Tak, myśl, która napędza całą firmę i jest kluczowym przesłaniem dla wszystkich pracowników – próbował wyjaśniać pytając jednocześnie – a w Twojej firmie jest jakaś misja?
Misja?! – oburzył się kolega z państwowej firmy. My – podkreślił – mamy obowiązki!

Ten krótki dialog zawiera wszystko, co definiuje obie firmy o tak odmiennym charakterze. Pokazuje również, jaki ma to ogromny wpływ na podejście, a przede wszystkim samopoczucie pracowników.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
fot. Karolina Pultowicz

PS. Mówi się, że trzeba wybrać pracę zgodną z pasjami, a wtedy już nigdy nie trzeba będzie pracować. Wszystkim pozostałym życzę pracy w firmie z mądrą misją.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply