Inspiracje,  Tradycje,  Uczucia

Jak przewidzieć pogodę na cały rok – 13 grudnia św. Łucji

Przewidywanie pogody od wieków pasjonuje ludzkość. Obecnie wspomagają nas satelity, radary, najnowocześniejsze urządzenia do monitorowania i prognozowania pogody. Kiedyś opierano się główne na obserwowaniu przyrody, zgodnie z datą w kalendarzu. Według dawnych wierzeń niezwykłe znaczenie ma 13 grudnia – dzień św. Łucji.

Od 13 grudnia należy przez kolejnych dwanaście dni obserwować pogodę. Każdy dzień symbolizuje kolejny miesiąc roku. 13 grudnia – zapowiada jaką aurę będziemy mieli w styczniu i tak dalej, aż do 24 grudnia, będącym zapowiedzią pogody w ostatnim miesiącu przyszłego roku. Można dywagować czy liczenie nie powinno rozpocząć się od 25 grudnia, stosując dawny kalendarz juliański, który został zastąpiony w 1582 r. kalendarzem gregoriańskim. Przysłowia mają bowiem długą tradycję i być może ich „sprawdzalność” będzie stuprocentowa jeśli uwzględnimy inne datowanie.

  • „Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi”
  • „Od Łucji do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku”
  • „Święta Łucja dnia przyrzuca”

Ostatnie przysłowie odnosi się do zmian na nieboskłonie, otóż 13 grudnia 2021 r. w Warszawie będziemy mogli oglądać najwcześniejszy zachód słońca dokładnie o godz. 15:25:28. Już następnego dnia ognista kula schowa się za horyzontem o 3 sekundy później (źródło: http://slonce.alternatywne.info/kalendarz/).

Jak przewidzieć pogodę? Należy zapisywać zmiany w pogodzie o poranku, w południe i wieczór. W ten sposób będzie można w przybliżeniu określić stan nieba na początku, w środku i na końcu miesiąca. Metoda pozwalała, szczególnie rolnikom, planować siewy i zbiory na przyszły sezon.

Bardzo ciekawy zapis znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie: „Wigilia św. Łucji była również dobrym momentem do wróżenia pogody na przyszły rok. W tym celu brano 12 łupin cebuli (każda z nich symbolizowała kolejny miesiąc roku) na łupiny sypano sól. W Wigilię Bożego Narodzenia sprawdzano, na których łupinach sól jest, a na których sucha – w ten sposób przepowiadano pogodę na każdy miesiąc nowego roku.

Z wróżbami wiąże się przysłowie: „Od Łucyji dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy”.

O dawnych zwyczajach Słowian można się dowiedzieć, czytając bardzo interesujący artykuł „Kiedy słońce było bogiem…”, czyli dzień 13 grudnia”.

Warto przy tej okazji przybliżyć postać św. Łucji z Syrakuz na Sycylii, która przedstawiana jest na obrazach z tacą, na której leży para jej oczu lub mieczem z przebitą szyją. Te atrybuty wynikają z jej tragicznych losów. Złożyła w tajemnicy śluby czystości i nie chciała przyjąć zalotów pewnego młodzieńca. W odwecie chłopak doniósł władzom, że jest chrześcijanką. Zaaresztowana miała trafić do domu publicznego, ale 23-letnia dziewczyna oszpeciła się wyłupując sobie oczy. Została ścięta mieczem w 304 r.

Święta Łucja jest patronką ociemniałych, pisarzy oraz chorych na czerwonkę.

13 grudnia w Szwecji odbywa się wspomnienie św. Łucji przynoszącej światło. W święto Sankta Lucia dziewczęta ubrane na biało idą w pochodzie. Jedna z dziewcząt na czele orszaku ma na głowie wianek z płonącymi świecami. Być może ten zwyczaj nawiązuje do dawnych wierzeń, kiedy wg starego kalendarza dzień św. Łucji przypadał 25 grudnia i był najciemniejszy, a noc najdłuższa.

W 2021 roku dla polskiej publiczności już po raz siódmy zaśpiewał chór Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali. Ze względu na pandemię, już po raz drugi występ odbył się w formie online. Nagranie koncertu zrealizowano w Zamku w Uppsali. Dwudziestu chórzystów i chórzystek zebrało się w wyjątkowych okolicznościach, aby zaśpiewać dla polskich słuchaczy. Koncert można oglądać profilu Facebook Ambasady Szwecji oraz na profilu YouTube ambasady. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśnia przerażającą ciemność jednej z najciemniejszych nocy w roku. Obchody święta rozpoczynają się w Szwecji wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy, szkoły i szpitale.

W nawiązaniu do dawnych zwyczajów, kiedyś dziewczęta wróżyły sobie nacinając wierzbowe gałązki. Ścięte 13 grudnia gałązki wiśni pięknie rozkwitną dokładnie w dzień wigilii. Mogą one stanowić piękną oprawę naszego świątecznego stołu.

Zdjęcie ze strony Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, poniżej zamieszczam informacje o stanie pogody w Warszawie od 13 do 24 grudnia 2021 r. wraz z mapą pogodową dla Polski. Będziecie mogli przez cały rok tutaj zaglądać i sprawdzać czy przewidywania sprawdzą się w 2022 roku.

13.12.2021 r. – przepowiednia na styczeń 2022 r.

Pochmurny, bardzo wilgotny dzień. Temperatura o poranku ok. 0 st. C, potem w ciągu dnia ocieplenie do +1 st. C, bezwietrznie. W południe lekka mżawka, a wieczorem przymrozek z opadem roszącym – bardzo drobną mżawką.

Mapa pogodowa Polski 13.12.2021 r.

14.12.2021 r. – przepowiednia na luty 2022 r.

O poranku przymrozek ok. -2 st. C, gołoledź. Początkowo bez opadów, bezwietrznie. W ciągu dnia około +2-3 st. C. W powietrzu odczuwalna bardzo duża wilgotność. Wieczorem zamglenia i opad roszący, czyli bardzo drobna mżawka, powodująca znowu gołoledź.

Mapa pogodowa Polski 14.12.2021 r.

15.12.2021 r. – przepowiednia na marzec 2022 r.

Duża poprawa pogody, poranek ciepły około +4 st. C. Pochmurno, bez żadnych opadów w ciągu dnia, ale również bez słońca. W ciągu dnia i wieczorem również ciepło ok. +4 st. C.

Mapa pogodowa Polski 15.12.2021 r.

16.12.2021 r. – przepowiednia na kwiecień 2022 r.

Jeszcze cieplej niż poprzedniego dnia, około+ 6 st. C, a w ciągu dnia wzrost temperatury do +7 st. C. Bez opadów o poranku, w ciągu dnia w południe lekka mżawka. Potem bez opadów. Dzień bezwietrzny, niebo zachmurzone. Ogólnie wysokie odczucie ciepła.

Mapa pogodowa Polski 16.12.2021 r.

17.12.2021 r. – przepowiednia na maj 2022 r.

Poranek pochmurny, ale ciepły w granicach +3 st. C. W południe duże przejaśnienia, chwilami słonecznie. W ciągu dnia +4-5 st. C. Wieczorem bez opadów. Duże zachmurzenie.

Mapa pogodowa Polski 17.12.2021 r.

18.12.2021 r. – przepowiednia na czerwiec 2022 r.

Poranek zachmurzony. Temperatura ok +2 st. C. Wstępnie bez opadów, ale w ciągu dnia opady drobnego deszczu. W ciągu dnia wzrost temperatury do 3-4 st. C, ale odczucie dużo niższej temperatury. Słaby wiatr. Wieczorem ocieplenie.

Mapa pogodowa Polski 18.12.2021 r.

19.12.2021 r. – przepowiednia na lipiec 2022 r.

Duże ocieplenie w stosunku do poprzedniego dnia. Rano ok. 5-6 st. C. Niebo zachmurzone, ale pojawiały się lekkie przejaśnienia. Około godz. 14.00 intensywne, ale krótkie opady deszczu. Przed godz. 17.00 opady drobnego gradu, a godzinę potem śniegu. Nadal ciepło ok. 6 st. C. Wieczorem i w nocy silniejszy wiatr.

Mapa pogodowa Polski 19.12.2021 r.

20.12.2021 r. – przepowiednia na sierpień 2022 r.

Ranek chłodny i wietrzny. Temperatura ok. 0 st. C, potem wzrost temperatury do ok. +2 st. C. Poranek pochmurny, w południe opady śniegu, a potem przejaśnienia, chwilami nawet słonecznie. Do wieczora bez opadów, ale duża zmiana pogody. Nastąpiło oziębienie, zrobiło się wietrznie. Temperatura obniżyła się poniżej 0 st. C, woda zamarzła.

21.12.2021 r. – przepowiednia na wrzesień 2022 r.

Dziś rano mroźno i duże odczucie chłodu. Na termometrach ok. -5-6 st. C. Niebo bez chmur, w ciągu dnia piękne słońce, błękitne niebo, ale nadal mróz -2 st. C. Bez wiatru. Późnym wieczorem dość intensywne opady śniegu.

22.12.2021 r. – przepowiednia na październik 2022 r.

Śnieg utrzymał się przy temperaturze porannej ok. -2 st. C. Pomimo mrozu, chłód nie był tak mocno odczuwalny. Niebo pochmurne, początkowo bez opadów, lekki śnieg w południe. Temperatura w ciągu dnia -3 st. C. Wieczorem lekkie opady śniegu. Mroźno, temperatura ok. -5 st. C.

23.12.2021 r. – przepowiednia na listopad 2022 r.

Poranek mroźny -4 st. C. Pochmurno. Bez opadów. W ciągu dnia ocieplenie do -1 st. C. Widoczne przejaśnienia. Dopiero późnym wieczorem i w nocy opady śniegu.

24.12.2021 r. – przepowiednia na grudzień 2022 r.

W nocy spadł śnieg. O poranku w granicach 0 st. C, a potem wzrost temperatury do ok +2 st. C. Pochmurno, bez opadów. Lekki śnieg wieczorem, a późnym wieczorem silny wiatr. Stopniowy spadek temperatury.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply