Bezpieczeństwo

Psy policyjne – zawody kynologiczne

Aspirant Emilia Hyb z psem Egi zajęła wysokie, piąte miejsce, w klasyfikacji indywidualnej podczas XV Kynologicznych Mistrzostw Policji przeprowadzonych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Warto dodać, że była jedyną policjantką biorącą udział w tych zawodach.

policjant_i_piesW trzydniowych mistrzostwach wzięli udział najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wystartowało 17 drużyn, wśród których Komendę Stołeczną Policji reprezentowali: mł. asp. Adam Bedła (Wydział Realizacyjny) z psem Gaja oraz aspirant Emilia Hyb (Wydział Wywiadowczo-Patrolowy) z psem Egi.

Drużynowo nasz zespół wywalczył szóste miejsce. Do ostatniej chwili rozstrzygała się natomiast ostateczna punktacja w klasyfikacji indywidualnej, gdzie wspaniale spisała się para: aspirant Emilia Hyb oraz pies Egi. Ostatecznie zajęli piąte miejsce z 507 punktami. Warto podkreślić, że to jedna z najwyższych lokat, jaką udało się uzyskać policjantce w całej historii ogólnopolskich zawodów kynologicznych.

Egi, podaj łapę!

Aspirant Emilia Hyb służy w Policji od 11 lat, natomiast jej czworonożny partner od czterech. To właśnie pod jej skrzydłami Egi przeszedł swoje pierwsze szkolenie. Kiedy Pani Emilia przebywała na urlopie pies_od_narkotykowmacierzyńskim, pies trafił pod opiekę innego przewodnika. Po jej powrocie do służby, zgodnie z przepisami, dokonano ponownej atestacji czyli egzaminu sprawdzającego jego posłuszeństwo, sprawność fizyczną, a przede wszystkim wzajemną współpracę. Wyniki były pozytywne, co tylko potwierdza, że stanowią zgraną i niezawodną parę.

To właśnie tego rodzaju porozumienie ma ogromny wpływ na kryteria oceny podczas zawodów kynologicznych. Komisja sprawdza przede wszystkim ogólne posłuszeństwo psa: chodzenie przy nodze bez smyczy, zatrzymanie, siad, warowanie i pozostawanie w marszu, a także aportowanie, pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny. W kolejnej konkurencji bierze się pod uwagę pracę węchową: szukanie zapachu materiału wybuchowego/narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w samochodach osobowych, bagażach i pomieszczeniach. Jednym z kryteriów są także praktyczne umiejętności przewodników udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.

Specjaliści z dobrym nosem

Przypomnijmy, że stołeczne eliminacje przeprowadzono w dniach 26-29 maja oraz 11 czerwca br. na terenie Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP. Łącznie rywalizowało 25 zawody_kynologiczne_policjiprzewodników psów. Najlepszymi specjalistami od wykrywania zapachów narkotyków zostali: asp. Mariusz Przybysz z psem Ican (nie mógł wziąć udziału w zawodach ogólnopolskich z przyczyn zdrowotnych) oraz asp. Emilia Hyb z psem Egi. Mistrzami w kategorii wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zostali: mł. asp. Adam Bedła z psem Gaja, drugie miejsce zajął mł. asp. Rafał Izak z psem Hafa. Sprawny przebieg kilkudniowych zawodów zapewnili członkowie komisji: nadkom. Paweł Pawłowski z Wydziału Dochodzenia Zawodowego (sędzia główny), st. asp. Andrzej Wawszczak z Wydziału Prewencji oraz nadkom. Teresa Zabawa z WDZ.

Aktualnie (na dzień 23.09.2015 r.) Komenda Stołeczna Policji dysponuje 64 psami: 27 patrolowo-tropiącymi, 17 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 9 specjalizującymi się w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, 5 tropiącymi, 5 patrolowymi oraz jednym do wykrywania zapachu zwłok ludzkich.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto ze strony KSP www.policja.waw.pl

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply