Kultura,  Miejsca

Side – amfiteatr rzymski

W Side teatr rzymski z II w. n.e. mógł pomieścić około 20 tysięcy widzów. Obiekt, w odróżnieniu od typowych tego rodzaju budowli na świecie, nie jest wkomponowany w naturalne wzniesienie terenu, ale został wybudowany w centrum miasta. Wznosi się na 15-metrowych filarach tworzących rodzaj arkad, wykorzystywanych dawniej jako miejsca handlu i składowania towaru. Cała budowla jest precyzyjnie zaplanowana, zachwyca proporcjami i symetrią.

Jak dziś wygląda handel po turecku, jakie pamiątki można przywieźć z Turcji i jakie ziarna – czytaj klikając w linki.

Amfiteatr jest dobrze zachowany, może za wyjątkiem skene, czyli dawnego budynku usytuowanego naprzeciw widowni. Z górnych partii wspaniale widać panoramę Side z piaszczystymi plażami i hotelami (na przykład hotel Sunberk). W pobliżu natomiast można dostrzec ogromny kwadratowy plac otoczony kolumnami, stanowiący dawną agorę. Źródła historyczne mówią o tym, że na masową skalę odbywał się tam handel niewolnikami. Teren jest ogrodzony i niedostępny dla turystów, więc warto spojrzeć na niego z najwyższych pięter amfiteatru.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply