thesis statement for civil peace research paper on demographic transition application letter for supermarket jobs square business plan cafe cover letter template riverside credit union case study

Side – amfiteatr rzymski

0

W Side teatr rzymski z II w. n.e. mógł pomieścić około 20 tysięcy widzów. Obiekt, w odróżnieniu od typowych tego rodzaju budowli na świecie, nie jest wkomponowany w naturalne wzniesienie terenu, ale został wybudowany w centrum miasta. Wznosi się na 15-metrowych filarach tworzących rodzaj arkad, wykorzystywanych dawniej jako miejsca handlu i składowania towaru. Cała budowla jest precyzyjnie zaplanowana, zachwyca proporcjami i symetrią.

Jak dziś wygląda handel po turecku, jakie pamiątki można przywieźć z Turcji i jakie ziarna – czytaj klikając w linki.

Amfiteatr jest dobrze zachowany, może za wyjątkiem skene, czyli dawnego budynku usytuowanego naprzeciw widowni. Z górnych partii wspaniale widać panoramę Side z piaszczystymi plażami i hotelami (na przykład hotel Sunberk). W pobliżu natomiast można dostrzec ogromny kwadratowy plac otoczony kolumnami, stanowiący dawną agorę. Źródła historyczne mówią o tym, że na masową skalę odbywał się tam handel niewolnikami. Teren jest ogrodzony i niedostępny dla turystów, więc warto spojrzeć na niego z najwyższych pięter amfiteatru.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply