Spacerkiem po Łazienkach Królewskich – Aleja Chińska

0

Zwiedzając Łazienki Królewskie warto przespacerować się ponadkilometrową Aleją Chińską, która łączy północną i południową część ogrodu. W ramach Festiwalu Światła dziesiątki chińskich lampionów rozświetlają aleję od czerwca do września. Pochodzą one z chińskiego miasta Chengdu, a ich czerwony kolor symbolizuje pomyślność i szczęście.

Aleja Chińska powstała z inicjatywy króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku na trakcie dawnej drogi wilanowskiej. Jak czytamy na stronie Łazienek Królewskich – na skrzyżowaniu z Promenadą Królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, odkryty przez archeologów w 2012 r., zaś w pobliżu tego miejsca, wzdłuż strumienia, zlokalizowano Ogród Chiński.

Możemy podziwiać tam Pawilon Chiński, symbolizujący pierwiastek męski, i ażurową Altanę Chińską, symbolizującą kobiecość. Obiekty łączy kamienny mostek nawiązujący do drogi mlecznej, a wykonany przez chińskich mistrzów kamieniarstwa.

Dachy pawilonu i altany pokryte są wykonaną w Chinach, ręcznie glazurowaną, dachówką w kolorze ugru, zbliżonego do żółtego. Kolor ten przysługiwał tylko cesarzowi, w Łazienkach Królewskich symbolicznie przypisany jest Stanisławowi Augustowi. Dachówki w trzynastu kształtach są prawdziwym dziełem sztuki.

Do pawilonu i altany prowadzą kręte ścieżki, na wzór tych z ogrodów w Państwie Środka. Dwa lwy stojące u wejścia do ogrodu symbolizujące dostatek i bogactwo zostały podarowane Łazienkom Królewskim przez Muzeum Rezydencji Księcia Gonga.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply