equity literacy case study analysis worksheet resume title for curriculum vitae the importance of election essay vishwa guru bharat essay in kannada water oxidation dissertation cover letter examples for revenue manager

Spacerkiem po Łazienkach Królewskich – Aleja Chińska

0

Zwiedzając Łazienki Królewskie warto przespacerować się ponadkilometrową Aleją Chińską, która łączy północną i południową część ogrodu. W ramach Festiwalu Światła dziesiątki chińskich lampionów rozświetlają aleję od czerwca do września. Pochodzą one z chińskiego miasta Chengdu, a ich czerwony kolor symbolizuje pomyślność i szczęście.

Aleja Chińska powstała z inicjatywy króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku na trakcie dawnej drogi wilanowskiej. Jak czytamy na stronie Łazienek Królewskich – na skrzyżowaniu z Promenadą Królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, odkryty przez archeologów w 2012 r., zaś w pobliżu tego miejsca, wzdłuż strumienia, zlokalizowano Ogród Chiński.

Możemy podziwiać tam Pawilon Chiński, symbolizujący pierwiastek męski, i ażurową Altanę Chińską, symbolizującą kobiecość. Obiekty łączy kamienny mostek nawiązujący do drogi mlecznej, a wykonany przez chińskich mistrzów kamieniarstwa.

Dachy pawilonu i altany pokryte są wykonaną w Chinach, ręcznie glazurowaną, dachówką w kolorze ugru, zbliżonego do żółtego. Kolor ten przysługiwał tylko cesarzowi, w Łazienkach Królewskich symbolicznie przypisany jest Stanisławowi Augustowi. Dachówki w trzynastu kształtach są prawdziwym dziełem sztuki.

Do pawilonu i altany prowadzą kręte ścieżki, na wzór tych z ogrodów w Państwie Środka. Dwa lwy stojące u wejścia do ogrodu symbolizujące dostatek i bogactwo zostały podarowane Łazienkom Królewskim przez Muzeum Rezydencji Księcia Gonga.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply