Kultura,  Miejsca

Spacerkiem po Warszawie – kościół Świętej Trójcy

W ramach serii „Spacerkiem po Warszawie” zapraszam Was na dwa wyjątkowe koncerty chopinowskie, które do końca sierpnia w sobotnie popołudnia odbywać się będą w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Wstęp jest wolny, a można przy okazji obejrzeć wnętrze jednego z najpiękniejszych kościołów ewangelicko-augsburskich w Polsce, dostojnie górującego na tle panoramy placu Piłsudskiego. Fotoreportaż poniżej.

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny „Chopin w sercu Warszawy” odbywa się przez całe wakacje. Jego nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ krzyż kościoła umieszczony na uznanej za jedną z największych kopuł w Europie, znajduje się dokładnie w geodezyjnym środku Warszawy. Tuż pod centralną częścią rotundy podczas koncertu ustawiany jest fortepian, czyli w samym sercu Warszawy. Rozmiary i kształt budowli sprawiają, że jest tu wspaniała akustyka, co daje muzykom i słuchaczom niezwykłe wrażenia słuchowe.

Najbliższe koncerty:
18 sierpnia 2018 r. godz.16.00 – recital chopinowski Gintaras Janusevicius (Litwa, Niemcy),
 – godz. 17.30 Chopinutki: koncert chopinowski dla malutkich – Aleksandra Bobrowska,
25 sierpnia 2018 r. godz.16.00 – recital chopinowski Maria Gabryś-Heyke,
– godz. 17.30 – Chopinutki: koncert chopinowski dla malutkich – Aleksandra Bobrowska.

 

Dlaczego Chopin?

W kościele Świętej Trójcy w 1825 roku koncertował Fryderyk Chopin. Wystąpił przed carem Aleksandrem I, który był tak zachwycony talentem młodego muzyka, że wręczył mu drogocenny pierścień z brylantem. Warto dodać, że kościół odwiedzili również dwaj papieże Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Z pożogi wojennej, kiedy obiekt spłonął we wrześniu 1939 r., dawną świetność ewangelicy przywrócili mu zaraz po wojnie, dlatego też możemy podziwiać odbudowany obiekt dokładnie na placu Małachowskiego.

Nauka Kościoła

Ze stron parafialnych można dowiedzieć się, że naukę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego można streścić w czterech hasłach i zasadach. Ich autorem jest „ojciec reformacji” ks. dr Marcin Luter, który na ich podstawie przeprowadził dzieło odnowy i reformy Kościoła Zachodniego. Hasła te odnoszą się do czterech łacińskich zwrotów:
solus Christus – jedynie Chrystus,
sola scriptura – jedynie Pismo;
sola verbo – jedynie Słowo;
sola gratia i sola fide – jedynie łaska i jedynie wiara.
Podstawową zasadą jest solus Christus, gdyż tylko Jezus Chrystus – Jego Śmierć i Zmartwychwstanie – są treścią Ewangelii, a przez to źródłem życia Kościoła świętego.

 

Znani luteranie

Najbardziej znanym współcześnie luteraninem jest chyba Adam Małysz. Wyznawcami tego odłamu chrześcijaństwa byli również m.in. Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Józef Piłsudski, Władysław Anders, a także Jerzy Buzek.

Ciekawostki

Warto podkreślić, że w tym kościele kobiety są dopuszczone do urzędu duchownego. Mogą one być ordynowane na diakonów, natomiast nie praktykuje się ordynacji kobiet na prezbiterów. W tym Kościele nie obowiązuje celibat. Polska społeczność luterańska obecnie liczy blisko 70 tys. wiernych.

Ściąga dla odwiedzających

Wchodząc do kościoła możemy się przeżegnać i nie będzie to naruszeniem, choć dla wyznawców tej religii nie jest to obligatoryjne i wierni sami dokonują indywidualnego wyboru w tej kwestii. Równie dobrze sprawdzi się gest skinienia głową, dotknięcie klatki piersiowej dłonią czy uklęknięcie. Do duchownych zwracamy się „proszę księdza”.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply