Kultura,  Miejsca

Spacerkiem po Warszawie – Park Skaryszewski

Jeżeli będziecie w pobliżu Stadionu Narodowego w Warszawie w drodze na mecz, koncert, pokaz lub tylko przejazdem – zachęcam Was do odwiedzenia sąsiadującego od strony alei Zielenieckiej Parku Skaryszewskiego. Ponad 58 hektarów zielonej powierzchni ukoi i w pełni zaspokoi pasjonatów fauny i flory.

Od 15 lat mieszkam w Warszawie, a dopiero wiosną tego roku po raz pierwszy zwiedziłam część parku wokół Jeziora Kamionkowskiego będącego starorzeczem Wisły. Stary, urozmaicony drzewostan, mnóstwo uroczych zakątków, ławeczek nad wodą sprawia, że to jeden z piękniejszych parków Warszawy. Jesienią zwiedziałam pozostałą obszerną część parku ze sztucznymi jeziorami, fontannami, rzeźbami i kwiatowymi dywanami.

Park krajobrazowy im. Ignacego Jana Paderewskiego jest wpisany do rejestru zabytków. Rzeźba patrona znajduje się przy głównym wejściu od strony al. Waszyngtona. Kiedyś znajdowały się tu pastwiska, a nazwa pochodzi od pobliskiego niegdyś miasta Skaryszew.

Ogrodnik i architekt krajobrazu Franciszek Szanior zmienił tę przestrzeń diametralnie. Tworzenie sztucznych jezior, alejek parkowych i obsadzanie terenu różnorodnymi gatunkami drzew trwało od 1905 r do 1922. Biała kapliczka przy jednej z alejek przypomina o wiejskim pochodzeniu tych terenów, bo stawia się je najczęściej na rozwidleniu dróg. Prawdopodobnie w czasie okupacji kapliczka sprawdziła się jako doskonała skrzynka kontaktowa.

Park znajduje się w dzielnicy Praga Południe. Przez warszawiaków zwany jest Skaryszakiem lub Padereszczakiem .Jego powierzchnię wyznaczają: al. Zieleniecka, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, a od południa linia brzegowa Jeziora Kamionkowskiego. W Parku Skaryszewskim odbywa się co roku Święto Francji, zapewne z uwagi na sąsiedztwo Saskiej Kępy ze słynną ulicą Francuską oraz Paryską.

Park w moim odczuciu jest bardzo zróżnicowany, są przestronne łąki, kanały z mostkami, przestronne aleje obsadzone starymi drzewami, ale i gęste aleje porośnięte krzewami. W kilku miejscach znajdują się kobiece rzeźby: Rytm, Tancerka i Kapiąca się. Jest tu również Pomnik E.M. House’a, ale nie na cześć słynnego doktora z amerykańskiego serialu lecz znamienitego doradcy prezydenta USA Woodrowa Wilsona, a jednocześnie wielkiego orędownika spraw Polski, co upamiętnił sam I.J. Paderewski fundując rzeźbę. Pasjonaci historii natkną się tu na Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, ale także kamień pamięci poległych lotników brytyjskich niosących pomoc powstaniu warszawskiemu. Jako jeden z ostatnich został tu pozostawiony Pomnik Polaków dla Ofiar Ataku Terrorystycznego w Nowym Jorku z 11 września 2001 r.

Dawniej w parku odbywały się pokazy mody, prezentacje najnowszych modeli samochodów, a w specjalnie wydzielonych kręgach konkursy i zabawy taneczne. To właśnie tutaj powstało pierwsze w warszawie boisko sportowe z bieżnią, korty tenisowe, przystań dla łódek i kąpielisko z trampoliną. Sprzyjało to organizacji wielu imprez sportowych, a w pobliskiej muszli koncertowej spotkań z piosenką i poezją.

Na zwiedzenie całego parku trzeba kilku godzin, ale rozmieszczone w wielu miejscach dokładne plany umożliwią szybkie dotarcie do tych miejsc, które zechcecie obejrzeć w pierwszej kolejności.

Skaryszak zdobył moje serce i zaliczam go do jednych z piękniejszych, zielonych miejsc Warszawy.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply