application letter admission for college literature review on revenue mobilization lotus flower essay in telugu amcas personal statement example classwork homework lecture essay on burden of studies on students

Wakacje 2020 – pokochaj małe miasta czyli Cittaslow

0

Ten styl podróżowania uprawiam z rodziną od dawna. Niespieszne podróżowanie po małych miasteczkach może być równie ekscytujące, co egzotyczna wycieczka na kraniec świata. W te wakacje może sprawdzić się styl Cittaslow, czyli odwiedzanie miast dobrego życia w stylu „slow”. Taką międzynarodową sieć stworzyli Włosi i co ciekawe na liście jest kilka miast z Polski.

Pandemia koronawirusa wywróciła wszystko do góry nogami. Wpłynęła na nasze życie zawodowe, a jeszcze mocniej osobiste. Zrewidowała wiele naszych planów, a zwłaszcza tych dotyczących wakacji. Trwa odmrażanie granic przy jednoczesnym wdrażaniu szczegółowych zasad wjazdu i wyjazdu, a także zaostrzonych rygorów podczas odprawy lotniskowej. Wjazd do konkretnego kraju może wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami.

Chojnów – moje rodzinne miasto

Nie ma pewności czy za granicą nie spotka nas przymusowa kwarantanna. Nikt nie chciałby urlopu spędzić w zamknięciu za grube tysiące w przymusowym hotelu przez 2 tygodnie. Jeżeli wykupimy wycieczkę w określonym terminie, a wylądujemy na kwarantannie, co wtedy z naszą wycieczką? Kontynuowanie nie będzie chyba możliwe, a zwrot kosztów też zapewne nie będzie prosty. Istnieje tak dużo wątpliwości i niewiadomych, że tegoroczny wyjazd poza granice Polski może być bardzo ryzykowny.

Lubomierz, bo tu nie ma mocnych

Mnie przeraża scenariusz, że podczas takiego wypoczynku ktoś z moich najbliższych zarazi się COVID-19. Zostanie odseparowany, nie będzie z nim żadnego kontaktu, a trzeba będzie wrócić do kraju. O ewentualnych kosztach leczenia, nie wspomnę. O najgorszym scenariuszu również…

Poza turystycznym szlakiem

Jedyną w miarę bezpieczną opcją jest podróżowanie po kraju. Tylko nie po utartych szlakach typu Sopot czy Zakopane. Tłumy mogą być także w Bieszczadach czy na Mazurach. Są jednak całe połacie nieodkrytych przepięknych miejsc w naszym kraju, gotowych na przyjęcie spragnionych wytchnienia turystów.

Kłodzko – twierdza do zdobycia

Zauważyłam, że w długi weekend czerwcowy mnóstwo osób wybrało się na wschodnie tereny Polski, tj. w Podlaskie, Lubelskie i Podkarpackie. W dobie koronawirusa te miejsca zyskały na popularności. Dzisiaj jesteśmy stęsknieni zieleni, ciszy, miejsc z dala od ludzi i zgiełku. Niektórzy postanowili podróżować po tych rejonach na dwóch kółkach. Wschodni Szlak Rowerowy liczący ponad 2 tysiące km wiedzie przez połacie ukwieconych łąk i pól, kapliczek, kościołów, wiosek i miasteczek.

Lubawka – świetna baza wypadowa do wojaży po Sudetach

Powolne, wysmakowane i spokojne podróżowanie może przynieść wiele satysfakcji i przyjemności. Trzeba tylko wyhamować, zrobić głęboki wdech i zacząć uważnie patrzeć. Fala kojących uczuć przyjdzie z czasem. Modnie określany termin „mindfulness”, to po prostu trening uważności, umiejętność chwytania chwili, bycie tu i teraz, delektowanie się otoczeniem i każdym szczegółem. Jeżeli tylko będziemy potrafili się wyciszyć i nastawić pozytywnie, czeka nas prawdziwy relaks.

Miasta dobrego życia

Międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow, zrzeszające piękne miasteczka z potencjałem, utworzyli Włosi w 1999 r. Mogą do niego należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, których wspólnym celem jest polepszanie jakości życia mieszkańców i przybliżanie kultury dobrego życia. Chodzi zwłaszcza o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego miasta, dbanie o zabytki, utrzymanie lokalnego rzemiosła oraz regionalnej kuchni. Ideą jest wykorzystywanie technologii i nowoczesnych sposobów organizacji miasta w taki sposób, aby jego rozwój szedł w parze ze spokojnym tempem życia. To dlatego symbolem tych miast jest ślimak niosący na grzbiecie małe kolorowe domki.

Do stowarzyszenia należy około 250 miast z 30 krajów na świecie. Są wśród nich polskie miasta:

  • woj. lubelskie: Rejowiec Fabryczny
  • woj. śląskie: Kalety
  • woj. wielkopolskie: Murowana Goślina
  • woj. opolskie: Prudnik, Głubczyce
  • woj. warmińsko-mazurskie: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Działdowo, Górowo Iławieckie, Reszel, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Lubawa, Ryn, Gołdap, Dobre Miasto, Pasym, Orneta, Jeziorany, Sępopol, Braniewo, Wydminy
  • woj. pomorskie: Nowy Dwór Gdański
  • woj. zachodniopomorskie: Sianów
  • woj. łódzkie: Rzgów
  • woj. mazowieckie: Sierpc
Złotoryja – miasto złota, w którym się urodziłam

Warto wejść na stronę internetową www.cittaslowpolska.pl, aby więcej dowiedzieć się o programie, a zwłaszcza o polskich miastach dobrego życia. Na stronie znajdują się linki do każdej miejscowości, gdzie można zapoznać się z bogata ofertą turystyczną i znaleźć wiele praktycznych informacji.

Moja lista „slow”

Atrakcyjnych miast w naszym kraju, które czekają jeszcze na swoje turystyczne odkrycie jest zapewne wiele. Jako rodowita mieszkanka najbardziej tajemniczego regionu Polski, tj. Dolnego Śląska, mogłabym wymienić długą listę miast wpisujących się w ideę Cittaslow. Wspomnę o miejscach, które opisałam na blogu, a które warte są odwiedzenia. Jestem też przekonana, że właśnie mój rodzinny region określany jako kraina wulkanów i pałaców pozostaje jeszcze w cieniu, ale to prawdziwa żyła złota (nieprzypadkowo urodziłam się w Złotoryi – mieście złota :). Oto zaledwie kilka miejsc, do których zapraszam Was całym sercem.

Wakacje w koronie

Zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne wakacje będą inne, co nie znaczy gorsze. Bardzo wiele zależy od naszego nastawienia i własnej inicjatywy. Gdziekolwiek się udamy musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie i zdrowiu. Rozpiszmy w głowie kilka nieoczekiwanych scenariuszy, bo wszystko się może zdarzyć. Obecne czasy zmuszają nas do treningu umiejętności nieco zapomnianych, ale niezbędnych w przetrwaniu. Powinniśmy uruchomić maksimum przewidywalności, przezorności, zapobiegliwości, wdrożyć higienę oraz sprawną organizację. Inspirujmy się survivalem, aby zgodnie ze sztuką przetrwania w ekstremalnych warunkach ochronić siebie i rodzinę, a także nie narażać innych na niebezpieczeństwo. Jednym słowem musimy przejąć dowodzenie nad naszym życiem, licząc się z tym, że wirus jest wrogiem, który może pokonać najlepszego komandosa.

Dolny Śląsk – polska Toskania

Pomimo wszystko życzę Wam udanego wypoczynku, bliskiego kontaktu z naturą, a przede wszystkim dobrych i wspaniałych chwil z najbliższymi. Jeżeli znacie miejsca, które wpisują się w trend „ślimakowych” miast wartych odwiedzenia, napiszcie proszę, w którym kierunku zmierzać i gdzie wyznaczyć azymut.

Nie pozostaje mi nic innego, jak pozdrowić Was żołnierskim – Czołem!

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply