interactive session technology case study answers example of essay with author what you did last weekend essay literature review planning template massage therapist career essay short essay on evolution of life

Weekend w Warszawie: Pałac Króla Jana III w Wilanowie

0

Na letni weekend proponuję najpiękniejsze zielone obszary w Warszawie, wspaniałe na spacer i wytchnienie. Jeśli nie byliście w Wersalu, nic straconego, Pałac Jana III w Wilanowie jest miniaturą tej francuskiej rezydencji francuskich królów. Pełen romantycznych zakątków, wspaniale zaprojektowanych ogrodów, mostków, starych i cennych drzew, obiekt w Wilanowie jest doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.

Rezydencja jednego z najwybitniejszych królów Polski przyciąga wspaniałą architekturą, bogactwem zgromadzonych wewnątrz dzieł sztuki, a także stylowymi ogrodami. Król Jan III zasłynął jako wspaniały dowódca i zwycięzca spod Wiednia. Waleczność doskonale łączył z wrażliwością i poczuciem estetyki, co widać na każdym kroku przechadzając się po wilanowskiej posiadłości.

Był doskonale wykształcony, znał osiem języków i wykazywał zainteresowanie wieloma dziedzinami m.in. matematyką, astronomią, inżynierią, rolnictwem i ogrodnictwem. Sprowadzał rzadkie rośliny egzotyczne, a szczególnym sentymentem darzył drzewa cytrusowe. Z okazji elekcji otrzymał nawet cytryny wyhodowane przez Heweliusza, którego objął swoim mecenatem. Kolekcję drzewek cytrusowych możemy podziwiać obecnie w części ogrodowej pałacu.

We wspaniale zaprojektowanych ogrodach można zachwycać się ich kompozycją, gatunkami kwiatów, krzewów i drzew, ale przede wszystkim znaleźć tam wytchnienie. Ogrody włoskie, angielsko-chińskie i różane z fontannami, rzeźbami i parkowymi budowlami stanowią jeden z najpiękniejszych zielonych kompleksów w Polsce.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply