Weekend w Warszawie: Pałac Króla Jana III w Wilanowie

0

Na letni weekend proponuję najpiękniejsze zielone obszary w Warszawie, wspaniałe na spacer i wytchnienie. Jeśli nie byliście w Wersalu, nic straconego, Pałac Jana III w Wilanowie jest miniaturą tej francuskiej rezydencji francuskich królów. Pełen romantycznych zakątków, wspaniale zaprojektowanych ogrodów, mostków, starych i cennych drzew, obiekt w Wilanowie jest doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku.

Rezydencja jednego z najwybitniejszych królów Polski przyciąga wspaniałą architekturą, bogactwem zgromadzonych wewnątrz dzieł sztuki, a także stylowymi ogrodami. Król Jan III zasłynął jako wspaniały dowódca i zwycięzca spod Wiednia. Waleczność doskonale łączył z wrażliwością i poczuciem estetyki, co widać na każdym kroku przechadzając się po wilanowskiej posiadłości.

Był doskonale wykształcony, znał osiem języków i wykazywał zainteresowanie wieloma dziedzinami m.in. matematyką, astronomią, inżynierią, rolnictwem i ogrodnictwem. Sprowadzał rzadkie rośliny egzotyczne, a szczególnym sentymentem darzył drzewa cytrusowe. Z okazji elekcji otrzymał nawet cytryny wyhodowane przez Heweliusza, którego objął swoim mecenatem. Kolekcję drzewek cytrusowych możemy podziwiać obecnie w części ogrodowej pałacu.

We wspaniale zaprojektowanych ogrodach można zachwycać się ich kompozycją, gatunkami kwiatów, krzewów i drzew, ale przede wszystkim znaleźć tam wytchnienie. Ogrody włoskie, angielsko-chińskie i różane z fontannami, rzeźbami i parkowymi budowlami stanowią jeden z najpiękniejszych zielonych kompleksów w Polsce.

Share.

About Author

Avatar

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply