Inspiracje,  Kultura,  Tradycje

Wielkanoc – dekoracja na stół

Atmosferę świąt budują przede wszystkim ludzie, ale w jakimś stopniu wpływa na to również dekoracja świąteczna. Ładnie zastawiony stół cieszy oko i zachęca do świętowania. Wybór dekoracji zależy zazwyczaj od pani domu, jej nastroju, inicjatywy i pomysłowości. Oto skromna propozycja na wielkanocną dekorację.

Wymarzyłam sobie prostą, skromną i naturalną dekorację na stół wielkanocny. Nie chciałam przepychu, kapiącego złota i błyskotek. Zapragnęłam czegoś bliżej natury i wiosennej lekkości. Wybrałam się więc na spacer do parku w poszukiwaniu inspiracji.

EFEKTEM UBOCZNYM
spaceru po parku jest prosta i naturalna dekoracja na świąteczny stół

Natchnienie ze spaceru

Plaster z pnia sosny kupiłam już wcześniej do bożonarodzeniowej dekoracji i postanowiłam ten naturalny element wykorzystać na Wielkanoc. Gniazdko uwiłam z miękkich i cienkich z gałązek, które zebrałam spod wierzby w moim pobliskim Parku Bródnowskim. Do tego dodałam już tylko trochę mchu i śnieżnobiałe jajka (jeśli chcecie zrobić pisanki malowane woskiem tutaj przepis: Pisanki – dawne tradycje wielkanocne. To w zasadzie wszystko. Uzupełnieniem był obrus w malutkie kolorowe jajeczka i świece.

Rodzinne gniazdo

Pisząc górnolotnie, dekoracja oparta na motywie gniazda nawiązuje do bezpiecznego domu, w którym budzi się nowe życie. Właśnie tego bardzo brakowało nam w czasie pandemii. Gniazdo rodzinne było opuszczone, bo rodziny nie spotykały się chroniąc siebie przed zarażeniem.

Obecnie motyw gniazda może być równie istotny w kontekście wojny rozgrywającej się tuż za naszą granicą. Wydarzenia w Ukrainie pokazują, jak nasz dom i bezpieczna przystań mogą zostać zniszczone w jednej chwili. Pokazują również, jak kruche i niestabilne jest nasze poczucie bezpieczeństwa, a jedyne na kim możemy polegać – to przede wszystkim na sobie.

Nastrajając się jednak nieco bardziej optymistycznie z okazji świąt wielkanocnych życzę wszystkim spokoju, nadziei na dobrą przyszłość, poczucia bezpieczeństwa, przyjemności obcowania z najbliższymi, doceniania każdej chwili dnia oraz cieszenia się drobnymi przyjemnościami, choćby była to skromna świąteczna dekoracja.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

3 komentarze

  • Dorota

    Mnie się bardzo podoba,taka dekoracja akurat na mój gust. Rzeczywiście daje mi taką nadzieję że wszystko znowu będzie dobrze, że Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa przyniesie nam pokój. Życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt Wielkanocnych pomimo tych wszystkich okropności wojennych. Alleluja.

    • ela

      Bardzo dziękuję. 🙂 Tak zazwyczaj jest, że proste dekoracje są najbardziej eleganckie. W te święta również marzę o pokoju, wyzbycia się lęku, który ciągle tli się gdzieś wewnątrz nas. Zauważyłam też niestety, że okropności wojenne i to, co robi się kobietom i dzieciom, budzi agresję i nerwowość. Najważniejsze, aby ją wyrzucić z dala od świątecznego stołu. I tego życzę wszystkim, czyli nabrania rozważnego dystansu i zwrócenia uwagi na sprawy najbliższe i najważniejsze. Cudownego czasu z rodziną wobec tego życzę, a także znalezienia czasu na zadbanie o siebie, bo okazuje się, że w najgorszych chwilach życia możemy liczyć przede wszystkim na siebie, a warto być w dobrej kondycji. Wszystkiego najlepszego!

Leave a Reply