cpe sample writings how to write an essay manhattan case study spm 1119 english essay harvard cover letter example literature review on assisted dying case study animal rights how to write a essay for ged

Wypadki z udziałem seniorów

0

Analiza wieku sprawców wypadków wskazuje, że duże zagrożenie powodują osoby starsze. Wykład dla seniorów- słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z udziałem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP odbył się w Szkole Głównej Handlowej. Spotkanie miało charakter edukacyjny zmierzający do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób starszych. Współorganizatorami akcji są: spółka Tramwaje Warszawskie oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Intencją organizatorów spotkania było zwiększenie świadomości osób starszych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zmiana postaw poprzez pokazanie, jak należy zachować się w sytuacjach, występujących na co dzień w ruchu drogowym. Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego powyżej 60 roku życia od dawna pozostaje jednym z głównych obszarów działań profilaktycznych stołecznych policjantów. Skoordynowana inicjatywa realizowana wspólnie ze spółką Tramwaje Warszawskie i Strażą Miejską oraz Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym jako: pieszych, rowerzystów, kierowców oraz pasażerów.

Analiza wieku sprawców wypadków wskazuje, że duże zagrożenie powodują osoby starsze. Z danych Policji za 2016 r. wynika, że rowerzyści powyżej 60 roku życia byli sprawcami 479 wypadków, zginęło w nich 67 osób, a 427 zostały ranne. Również z tych samych danych Policji za 2016 r. wynika, że kierowcy samochodów osobowych powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 3419 wypadków, zginęło w nich 255 osób, a 4129 zostało rannych.

W Warszawie, od początku roku do końca września, odnotowano 687 wypadków drogowych, w których zginęły 33 osoby, a 791 było rannych. Wśród osób pieszych śmierć w wyniku wypadków poniosło 21 osób, z czego 12 (ponad 57%!) stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej.

Spotkanie z udziałem seniorów, które odbyło się w Szkole Głównej Handlowej, pozwoliło im przypomnieć sobie najważniejsze zasady: jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze; jak i kiedy stosować elementy odblaskowe; jak sprawność psychofizyczna wpływa na percepcję i możliwość kierowania pojazdem; jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca i pieszy oraz jak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne i mentalne postępujące z wiekiem.

Zależy nam na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników dróg, dlatego też podejmujemy wszelkie działania, które mogą przyczynić się do poprawy jego stanu. Główne nasze przesłanie jest jednoznaczne: bądźmy ostrożni zawsze, bo życie ludzkie jest najcenniejsze – powiedział sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik. O najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, konsekwencjach nieprzestrzegania zasad w ruchu drogowym oraz danych statystycznych, uwzględniających poszkodowanych powyżej 60 roku życia, mówił aspirant sztabowy Robert Niedbałko z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KSP.

W okresie jesienno-zimowym znacząco wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych. Ma na to wpływ m.in. wcześniej zapadający zmrok i trudne warunki atmosferyczne. Przeciwdziałając takim zdarzeniom Komenda Stołeczna Policji co roku realizuje akcję pod hasłem „ODBLASKuj”.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym i nie jest na chodniku lub drodze dla pieszych, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Policja realizują ponadto wspólną akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do osób powyżej 60 roku życia pod hasłem 60+ bezpieczni w ruchu drogowym. Na potrzeby tegorocznej edycji akcji uruchomiony został portal „Senior Bezpieczny Na Drodze” pod adresem www.SeniorNaDrodze.pl, gdzie znajdują się m.in. zapowiedzi kolejnych wydarzeń realizowanych w ramach akcji oraz materiały edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

foto Tomasz Oleszczuk, Komenda Stołeczna Policji
materiały edukacyjne pochodzą ze strony Krajowej Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego http://www.krbrd.gov.pl/

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply