Bezpieczeństwo

Z lądu i z wody

Dla Komisariatu Rzecznego Komendy Stołecznej Policji zbliża się gorący okres. Słoneczna pogoda przyciągnie nad akweny, jeziora i rzeki tłumy ludzi. Niestety nie wszyscy zachowają wobec wody należny respekt.

woda4Woda jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem, a większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi oraz korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Tzw. dzikie plaże i kąpieliska to niestety miejsca, gdzie dochodzi do największej liczby nieszczęśliwych wypadków. Nieznane warunki zbiornika wodnego, brak ratowników WOPR oraz utrudniony dojazd dla służb ratowniczych, zwiększa ryzyko wypadków nad wodą. Tylko sprawdzone miejsca, czyli plaże strzeżone dadzą nam poczucie bezpieczeństwa.

Plaża strzeżona to miejsce specjalnie przygotowane przez zarządcę plaży oraz ratowników WOPR. Kąpielisko oddzielone jest od reszty akwenu pomostami lub pływającymi linami, które dzielą je na: brodzik, strefę dla nieumiejących pływać oraz strefę dla umiejących pływać. Ratownicy sprawdzą wcześniej dno kąpieliska oczyszczą je ze śmieci, zmierzą temperaturę wody, sprawdzą prognozę pogody. Będą też bacznie obserwować osoby przebywające w wodzie, zarówno ze strony lądu, jak i wody. Ich umiejętności ratownicze przydadzą się w przypadku konieczności udzielenia pomocy osobie, którą zawiodą umiejętności pływackie.

Komisariat Rzeczny Policji został
założony w 1920 r. , jest pierwszym specjalistycznym komisariatem w niepodległej Polsce, z siedzibą w Porcie Praskim, ul. Wybrzeże Szczecińskie 6.

Przebywając na plaży strzeżonej powinniśmy zapoznać się z regulaminem kąpieliska. Informacje w nim zawarte przypomną nam podstawowe zasady bezpiecznego przebywania nad wodą. Odświeżymy sobie znaczenie sygnałów w postaci flag (czerwona lub biała), gwizdków wydawanych przez ratowników oraz zachowania w trakcie poszukiwania osób na plaży czy też w wodzie. Na tablicy znajdować się będą także numery alarmowe oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Nie omijajmy regulaminu z daleka. Dla własnego bezpieczeństwa przypomnijmy sobie wiadomości przed zbliżającym się sezonem nad wodą.

Z łodzi i pontonów, rowerów i quadów

woda2Policjanci z komisariatu rzecznego inicjują wiele działań prewencyjnych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Akcje skierowane są głównie do dzieci i młodzieży, jak również do ich rodziców i nauczycieli. Działania te mają na celu pokazanie pożądanych zachowań i radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Spotkania prewencyjne przeprowadzone są w placówkach dydaktycznych z wykorzystaniem atrakcyjnych pokazów multimedialnych z licznymi konkursami i innymi formami nauczania.

Dwa razy w roku (z okazji Dnia Dziecka oraz w czasie ferii zimowych) policjanci z „rzecznego” przeprowadzają plenerowe akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem nad zbiornikami wodnymi. Z prawidłowym zachowaniem się nad wodą, znaczeniem znaków wodnych oraz numerów alarmowych najmłodszym pomaga bajkowa postać Kapitana Wyderki. Gigantyczna gra planszowa pozwala im na aktywność. Przechodząc po 64 polach planszy dzieci, m.in. mogą dowiedzieć się, kiedy można korzystać z kąpieliska, dlaczego nie powinno skakać się do nieznanej wody oraz jak umiejętnie wezwać pomoc.

Przypominamy kilka ważnych zasad:

woda3– nie wolno wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga;
– nie wolno niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglugowego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona;
– nie wolno niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska;
– nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, bo właśnie takie osoby toną najczęściej;
– nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
– po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
– do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
– nie skaczmy do wody na „główkę”, tym bardziej, jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
– rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
– nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
– nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny,
– do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
– korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone – mają na sobie specjalne kamizelki.

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad zapewni nam bezpieczeństwo i dobre wspomnienia.

Zasady bezpieczeństwa na łodziach:

– naucz się prowadzić łódź;
– upewnij się, że łódź jest w dobrym stanie;
– sprawdź, czy na łodzi jest sprzęt ratunkowy;
– noś kamizelkę asekuracyjną;
– sprawdź warunki pogodowe i pamiętaj o ich zmienności;
– przed wyjściem na wodę informuj, dokąd się wybierasz;
– nie przeładowuj łodzi osobami i sprzętem;
– przestrzegaj przepisów na wodach;
– bez potrzeby nie zbliżaj się łodzią do kąpiących się i płynących osób;
– dbaj o czystość środowiska wodnego.

Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo zgłoś się do ratowników będących na plaży lub skorzystaj z numerów alarmowych – 112, 601 100 100.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Rafał Marczak

Wykorzystano materiały Komisariatu Rzecznego KSP.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply