Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo motocyklisty

Motocykliści to grupa uczestników ruchu drogowego uważana przez kierowców jako zagrażająca bezpieczeństwu. Użytkownicy jednośladów mają natomiast przekonanie, że to nieuwaga prowadzących samochody przyczynia się do ewentualnych wypadków. Jaka jest rzeczywistość, a co pozostaje mitem?

Oficjalnie sezon motocyklowy rozpoczyna się w kwietniu tradycyjnym Zjazdem Gwiaździstym w Częstochowie. Ciepłe dni powodują jednak, że już wcześniej na drogach pojawia się większa liczba motocyklistów. Wśród nich są również policjanci.

– Jazda jednośladem jest w takim samym stopniu niebezpieczna, jak jazda samochodem. Tyle, że skutki wypadków są zazwyczaj bardziej dotkliwe dla motocyklistów. Praca w Policji wiąże się z wieloma zagrożeniami, ale znajomość przepisów prawa, rozsądek i doświadczenie pozwalają podejmować codzienne wyzwania nie tylko na służbie, ale także, kiedy wsiada się na motocykl – mówią policjanci.

Z reguły motocykliści są ostrożniejsi po przekroczeniu 30-tki. Być może mają w życiu więcej do stracenia, a jednocześnie nauczyli się już stopować młodzieńczą brawurę. Wypadki z udziałem motocyklistów są w dużej mierze powodowane przez nieuważność innych uczestników ruchu. Stąd, właściciele motocykli, nie akceptują określenia, że są dawcami organów. Owszem, jeżeli dochodzi do poważnego wypadku z udziałem motocyklisty jest on zazwyczaj tragiczny w skutkach właśnie dla niego. Na drogach giną częściej młodzi mężczyźni, których adrenalina potrafi uzależnić. Kobiety za kierownicą zazwyczaj są zachowawcze i mają bardziej poskromiony temperament.

– Nikt nie kupuje motocykla, aby się zabić – przyznają policjanci. Taka jazda wymaga skupienia, dokładnej analizy otoczenia, każdej nierówności jezdni, bacznej obserwacji pozostałych kierowców. Natomiast kiedy siedzimy za kierownicą swojego samochodu, pojawia się wiele elementów rozpraszających, np. włączone radio, rozmowy z pasażerami. Wiadomym też jest, że każdy kierowca posiada pewność siebie do pierwszego wypadku. Takie zdarzenie wpływa na zachowanie, powoduje zmianę przyzwyczajeń i automatycznie wzmaga ostrożność jazdy. Pomimo większego zagrożenia jazdy motocyklem, wielu ludzi czerpie z tego ogromną przyjemność, bo dobry motocyklista zna wartość swojego życia.

 

Na bezpieczeństwo jazdy motocyklem składa się wiele elementów takich jak: umiejętności, znajomość przepisów o ruchu drogowym, pogoda i dostosowanie do niej prędkości jazdy. Niestety nie ma żadnej regulacji dotyczącej stroju dla motocyklisty, poza obowiązującym kaskiem. Zakup profesjonalnego kombinezonu, obuwia i specjalnych ochraniaczy leży już w gestii każdego motocyklisty. Jak się okazuje, na bezpieczeństwo jazdy mogą wpływać również zupełnie inne przyczyny.

– Zmiana przyzwyczajeń i ostrożność następuje często wtedy, kiedy w życiu motycyklisty pojawia się dziecko. Poczucie odpowiedzialności i chęć przekazania wartości przyszłym pokoleniom jest na tyle silna, że potrafi poskromić wyobraźnię pasjonata jazdy na dwóch kółkach – mówią funkcjonariusze.

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego przecież chroni karoseria, pasy, poduszka powietrzna. Kierując motocyklem, powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych kierowców, znać przepisy ruchu drogowego.

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest:
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
– nieprawidłowe wyprzedzanie,
– nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Motocykliści powinni pamiętać, że jazda tym pojazdem jest bardziej męcząca niż samochodem. Podczas jazdy w znacznie większym stopniu wykorzystywane są zdolności motoryczne, umiejętności przewidywania i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki na drodze.

Wydział Ruchu Drogowego KSP przypomina, że w bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

  • Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
  • Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
  • Motocyklista nigdy nie powinien „wciskać się” pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy.
  • Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
  • Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd.
  • Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
  • Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
  • Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
  • Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply