Inspiracje,  Uczucia

Zachowaj wspomnienia – karty albumu do wydrukowania

Mówi się, że z rodziną najlepiej na fotografii. No cóż są i takie rodziny, które nie znajdują porozumienia, są w ciągłym konflikcie, a jedyne, co je łączy, to wspólna fotografia. Dobrze, że przynajmniej jest zdjęcie, jeżeli w ogóle zostało zrobione. No właśnie, a masz aktualną rodzinną fotografię? Podejrzewam, że nie, bo nie ma już dzisiaj w zwyczaju robić rodzinnych portretów. Nie mamy też przyzwyczajeń, aby notować dane o swoich najbliższych.

Mam kilka albumów rodzinnych, ale są tam fotografie wyłącznie do czasu kiedy wynaleziono aparat cyfrowy. Setki zdjęć zalegają na twardym dysku. Rzadko do nich zaglądam, za to albumy chętnie otwieram. Niestety już zauważyłam, że jest wiele zdjęć osób, o których nic nie wiem. Czy to jakaś daleka krewna czy przyjaciółka mojej mamy? Patrzą na mnie ze zdjęcia osoby, których w ogóle nie znam. Trochę to smutne.

Wystarczyłoby przynajmniej na odwrocie zapisać kilka słów. No tak, nikt kiedyś tego nie zrobił, ale ja też nie jestem skora wydrukować zdjęcia, a co dopiero je opisywać! No i spojrzy kiedyś taka Elżbieta Sandecka-Pultowicz w oczy swoich praprawnuków, a one najzwyczajniej w świecie będą miały kłopot w określeniu, cóż to za kobieta.

Zawsze jednak można zrobić pierwszy krok. Otworzyć albumy, wyjąć zdjęcia i zapisać w jakich okolicznościach zostały zrobione i kto się na nich znajduje.

Warto też zgromadzić w jednym miejscu informacje o naszych zmarłych. Jest dobra okazja, bo odwiedzamy ich groby. Zanotujmy dane umieszczone na nagrobku, albo zróbmy zdjęcie telefonem komórkowym. Przepiszmy na kartkę i włóżmy do albumu.

W listopadzie, będącym miesiącem wspomnień, rozpoczęliśmy tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart. Grudzień jest czasem rodzinnych spotkań, kiedy zasiadamy do wigilijnego stołu. To doskonała okazja, aby dołączyć kolejne karty ze wspólnym zdjęciem, menu wigilijnym, opisem rodzinnych zwyczajów oraz historią opowiedzianą w ten wyjątkowy wieczór lub krótkim opisem tematów rozmów. Przez kolejnych 10 miesięcy będę Was inspirować do opracowania i dołączenia kolejnych kart. Przez rok zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który może być wyjątkowym prezentem dla najbliższych pod choinkę podczas przyszłorocznych świąt. 🙂

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłego miesiąca: tytułową stronę oraz kartę, gdzie można wpisać miejsca pochówku naszych bliskich, dopisać ich datę urodzin i śmierci.

Teraz dołączam cztery grudniowe karty. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD – miesiąc pamięci
Pochowani na cmentarzach PDF

GRUDZIEŃ – miesiąc wigilijny
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne
Opowieść wigilijna

STYCZEŃ – miesiąc wspomnień o dziadkach
Portret dziadkówPobierz
O BabciPobierz
O DziadkuPobierz
Opowieść BabciPobierz

LUTY – miesiąc miłosny
O miłości RodzicówPobierz
Opowieść MamyPobierz
Opowieść TatyPobierz
Portret RodzicówPobierz
O naszej małżeńskiej miłościPobierz
Opowieść żonyPobierz
Opowieść mężaPobierz
Nasz małżeński portretPobierz
O naszej partnerskiej miłościPobierz
Opowieść partnerkiPobierz
Opowieść partneraPobierz
Nasz partnerski portretPobierz

MARZEC – miesiąc kobiecy
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

KWIECIEŃ – miesiąc marzeń
Marzenia Mamy
Marzenia Taty
Marzenia Babci
Marzenia Dziadka

MAJ – miesiąc matczyny
Kiedy mama została mamą

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply