business plan examples india case study six sigma banyan tree hotel resort case study bplans bakery business plan business plan kodak causal explanation critical thinking

Psy policyjne – zawody kynologiczne

0

Aspirant Emilia Hyb z psem Egi zajęła wysokie, piąte miejsce, w klasyfikacji indywidualnej podczas XV Kynologicznych Mistrzostw Policji przeprowadzonych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Warto dodać, że była jedyną policjantką biorącą udział w tych zawodach.

policjant_i_piesW trzydniowych mistrzostwach wzięli udział najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wystartowało 17 drużyn, wśród których Komendę Stołeczną Policji reprezentowali: mł. asp. Adam Bedła (Wydział Realizacyjny) z psem Gaja oraz aspirant Emilia Hyb (Wydział Wywiadowczo-Patrolowy) z psem Egi.

Drużynowo nasz zespół wywalczył szóste miejsce. Do ostatniej chwili rozstrzygała się natomiast ostateczna punktacja w klasyfikacji indywidualnej, gdzie wspaniale spisała się para: aspirant Emilia Hyb oraz pies Egi. Ostatecznie zajęli piąte miejsce z 507 punktami. Warto podkreślić, że to jedna z najwyższych lokat, jaką udało się uzyskać policjantce w całej historii ogólnopolskich zawodów kynologicznych.

Egi, podaj łapę!

Aspirant Emilia Hyb służy w Policji od 11 lat, natomiast jej czworonożny partner od czterech. To właśnie pod jej skrzydłami Egi przeszedł swoje pierwsze szkolenie. Kiedy Pani Emilia przebywała na urlopie pies_od_narkotykowmacierzyńskim, pies trafił pod opiekę innego przewodnika. Po jej powrocie do służby, zgodnie z przepisami, dokonano ponownej atestacji czyli egzaminu sprawdzającego jego posłuszeństwo, sprawność fizyczną, a przede wszystkim wzajemną współpracę. Wyniki były pozytywne, co tylko potwierdza, że stanowią zgraną i niezawodną parę.

To właśnie tego rodzaju porozumienie ma ogromny wpływ na kryteria oceny podczas zawodów kynologicznych. Komisja sprawdza przede wszystkim ogólne posłuszeństwo psa: chodzenie przy nodze bez smyczy, zatrzymanie, siad, warowanie i pozostawanie w marszu, a także aportowanie, pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny. W kolejnej konkurencji bierze się pod uwagę pracę węchową: szukanie zapachu materiału wybuchowego/narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w samochodach osobowych, bagażach i pomieszczeniach. Jednym z kryteriów są także praktyczne umiejętności przewodników udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.

Specjaliści z dobrym nosem

Przypomnijmy, że stołeczne eliminacje przeprowadzono w dniach 26-29 maja oraz 11 czerwca br. na terenie Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP. Łącznie rywalizowało 25 zawody_kynologiczne_policjiprzewodników psów. Najlepszymi specjalistami od wykrywania zapachów narkotyków zostali: asp. Mariusz Przybysz z psem Ican (nie mógł wziąć udziału w zawodach ogólnopolskich z przyczyn zdrowotnych) oraz asp. Emilia Hyb z psem Egi. Mistrzami w kategorii wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zostali: mł. asp. Adam Bedła z psem Gaja, drugie miejsce zajął mł. asp. Rafał Izak z psem Hafa. Sprawny przebieg kilkudniowych zawodów zapewnili członkowie komisji: nadkom. Paweł Pawłowski z Wydziału Dochodzenia Zawodowego (sędzia główny), st. asp. Andrzej Wawszczak z Wydziału Prewencji oraz nadkom. Teresa Zabawa z WDZ.

Aktualnie (na dzień 23.09.2015 r.) Komenda Stołeczna Policji dysponuje 64 psami: 27 patrolowo-tropiącymi, 17 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 9 specjalizującymi się w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, 5 tropiącymi, 5 patrolowymi oraz jednym do wykrywania zapachu zwłok ludzkich.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto ze strony KSP www.policja.waw.pl

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply