Inspiracje,  Ludzie,  Miejsca

Duszniki skradły mi serce

Dawna legenda głosi, że po świecie rozrzucono siedem kamieni, a miejsca te posiadają niezwykłą moc. Gruczoły ziemi zwane czakramami emitują energię dającą siłę, zdrowie i poczucie szczęścia. Jestem przekonana, że takim miejscem na mapie Polski są Duszniki Zdrój – miejscowość z duszą, pozytywną energią i gościnnym klimatem.

Aleja Chopina zimą
Aleja Chopina zimą

 To chyba jakieś czary – powiedziała do koleżanki mijająca mnie kobieta w Dusznikach Zdroju. – Zakochałam się w tej miejscowości. Od kilkunastu lat tu przyjeżdżam, tylko tu odpoczywam i ciągle odkrywam coś nowego – opowiadała z przejęciem. Było to podczas mojej pierwszej styczniowej wizyty w tej malutkiej miejscowości i zastanawiałam się, czy ja również połknę bakcyla. W Dusznikach pojawiłam się już dwa miesiące później w czasie świąt wielkanocnych. Gdzie spędziłam swój lipcowy urlop? Oczywiście w Dusznikach! Zresztą cała Kotlina Kłodzka oferuje niezwykłe doznania zarówno zimą, jak i latem, kiedy przeistacza się w zieloną krainę, pełną tajemnic, niespodzianek i atrakcji turystycznych.

Duszniki to oaza spokoju. W okresie zimowym można skorzystać z oferty Jamrozowej Polany słynącej z biathlonu albo 30 wyciągów narciarskich w pobliskim Zieleńcu, w którym śnieg zalega nawet do maja! W części uzdrowiskowej Dusznik Zdroju znajduje się przepiękna i zadbana przez cały rok kasztanowa aleja Chopina. W centralnej części parku stoi dworek, w którym Fryderyk Chopin dał swój pierwszy zagraniczny koncert. Wewnątrz mieści się muzeum oraz biuro informacji turystycznej, gdzie można nabyć pamiątki, praktyczne mapy oraz zasięgnąć wiedzy na temat atrakcji regionu i organizowanych wycieczkach turystycznych.

Kalendarz kwiatowy
Kalendarz kwiatowy

Tuż obok dworku warto zwrócić uwagę na kalendarz kwiatowy witający napisem z bukszpanu „Duszniki Zdrój” oraz aktualną datą z sezonowych roślin przesadzanych codziennie o świcie.

Kamieniczki w centrum miasta
Kamieniczki w centrum miasta

Samopoczucie błyskawicznie poprawi pobliska Pijalnia Wód Mineralnych z ujęciami Pieniawy Chopina oraz Jana Kazimierza. Wilgotny, specyficzny zapach wody mineralnej unoszący się w holu działa zbawiennie. Warto zajrzeć tam do świetnie zaopatrzonych sklepów z naturalnymi kosmetykami. Naprzeciw pijalni znajduje się basen rekreacyjny „Słoneczne Termy Jan Kazimierz”. Ciepła woda, niewielka głębokość skłania do aktywności nawet osoby posiadające słabe umiejętności pływackie, a wszystkim oferuje wbudowane w boczne ściany miski basenowej hydromasaże. Silne gejzery wymasują nam okolice brzucha, ud, ramion, a także stóp. To cudowny relaks zarówno zimą, jak i latem. Basen stanowi część obiektów Uzdrowisk Kłodzkich S.A. oferujących pełen zakres świadczeń leczniczych m.in.: zabiegi

Liczne szlaki turystyczne w okolicach Dusznik Zdroju
Liczne szlaki turystyczne w okolicach Dusznik Zdroju

przyrodolecznicze, badania specjalistyczne, kuracje pitne i leczenie dietetyczne. Po wcześniejszym umówieniu, za rozsądną cenę, można zapewnić sobie raj dla ciała: naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, okłady borowinowe, hydroterapię, inhalacje solankowe, elektroterapię i światłolecznictwo, masaże i gimnastykę leczniczą. Czy można jeszcze coś dodać?

W Parku Zdrojowym w sezonie letnim obowiązkowo trzeba się wybrać na pokaz kolorowej fontanny. Wielobarwne widowisko strumieni wodnych odbywa się wieczorem w rytm muzyki. Natomiast w ciągu dnia z rozmieszczonych wokół fontanny głośników cichutko rozbrzmiewa muzyka Chopina. Kierując się w stronę Podgórza wkraczamy na trasę spacerową z urządzeniami do ćwiczeń rekreacyjnych, aby zakończyć przechadzkę nad urokliwym Czarnym Stawem.

Muzeum Papiernictwa
Muzeum Papiernictwa

Będąc w Dusznikach nie można pominąć unikatowego zabytku techniki Muzeum Papiernictwa. Mało kto zdaje sobie sprawę, w jaki precyzyjny sposób bada się zwykłą kartkę papieru. Użyłam sformułowania „bada”, bo przypomina to skomplikowaną diagnostykę (oby dotyczyło to naszej służby zdrowia…). Otóż można tam podziwiać oryginalne urządzenia do sprawdzania m.in. gładkości papieru, jego gramatury, wytrzymałości na skręcenia, barwy, przejrzystości, białości, składu chemicznego i możliwości przechowywania żywności. Ponadto w muzeum można własnoręcznie wyprodukować kartkę papieru czerpanego albo nabyć w firmowym sklepie gotowe papeterie. Ich jakość i zróżnicowane zdobienia zachwycą najbardziej wymagających pasjonatów ręcznego pisma. Jeżeli chodzi o słowo drukowane, zapraszam do świetnie zaopatrzonej księgarni w centrum.

duszniki8
Tu naprawdę można się zrelaksować

Przechodząc od rozkoszy ducha, do pieszczot żołądka, polecam najsmaczniejsze i najtańsze pierogi w regionie. Śmiało mogę nawet powiedzieć, że w Polsce! W malutkim barze (jedynym w mieście) tuż obok rynku serwuje się pyszne domowe dania. Za niecałe trzy złote otrzymamy żółciutkie, pachnące i parujące pierożki ruskie lub ze szpinakiem. Żadna mieszkanka Dusznik nie klei w domu pierogów, bo za tę cenę i jakość, po prostu nie opłaca się nawet rozsypywać mąki na stolnicę. Pierogi rozchodzą się w ciągu dwóch pierwszych godzin po otwarciu lokalu, więc przy dłuższym pobycie, warto zamówić porcje dzień wcześniej. Bar pęka w szwach od turystów polskich i zagranicznych oraz mieszkańców Dusznik.

Jeżeli planujecie samodzielne przygotowanie kanapek na górską wycieczkę,

Kwiatowy kogut - jeden z herbowych symboli miasta
Kwiatowy kogut – jeden z herbowych symboli miasta

proponuję nabyć pieczywo w lokalnej piekarni „Precel” w pobliżu kwiatowej konstelacji w kształcie koguta. Cena pieczywa, a także wybranych ciast spada w godzinach popołudniowych, co dowodzi wspaniałego zmysłu marketingowego właścicieli. Przebierając w różnych odmianach chleba i słodkich ciasteczkach można je schrupać na miejscu zamawiając najlepszą dusznicką kawę.

Duszniki Zdrój oferują ponadto jazdę konną, malownicze trasy rowerowe, piękne krajobrazy, ciszę oraz świeże powietrze. Wymasowani, dotlenieni, najedzeni, zrelaksowani możemy już marzyć tylko o tym, aby przyjechać tu po raz kolejny. To chyba czary…

Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply