Kultura,  Tradycje

Jak przewidzieć pogodę na cały rok – 13 grudnia św. Łucji

Przewidywanie pogody od wieków pasjonuje ludzkość. Obecnie wspomagają nas satelity, radary, najnowocześniejsze urządzenia do monitorowania i prognozowania pogody. Kiedyś opierano się główne na obserwowaniu przyrody, zgodnie z datą w kalendarzu. Według dawnych wierzeń niezwykłe znaczenie ma 13 grudnia – dzień św. Łucji.

Od 13 grudnia należy przez kolejnych dwanaście dni obserwować pogodę. Każdy dzień symbolizuje kolejny miesiąc roku. 13 grudnia – zapowiada jaką aurę będziemy mieli w styczniu i tak dalej, aż do 24 grudnia, będącym zapowiedzią pogody w ostatnim miesiącu przyszłego roku. Można dywagować czy liczenie nie powinno rozpocząć się od 25 grudnia, stosując dawny kalendarz juliański, który został zastąpiony w 1582 r. kalendarzem gregoriańskim. Przysłowia mają bowiem długą tradycję i być może ich „sprawdzalność” będzie stuprocentowa jeśli uwzględnimy inne datowanie.

  • „Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi”
  • „Od Łucji do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku”
  • „Święta Łucja dnia przyrzuca”

Ostatnie przysłowie odnosi się do zmian na nieboskłonie, otóż 13 grudnia 2023 r. w Warszawie będziemy mogli oglądać najwcześniejszy zachód słońca dokładnie o godz. 15:25:28. Już następnego dnia ognista kula schowa się za horyzontem o 1 sekundę później (źródło: czasy wschodów i zachodów słońca ).

Jak przewidzieć pogodę? Należy zapisywać zmiany w pogodzie o poranku, w południe i wieczór. W ten sposób będzie można w przybliżeniu określić stan nieba na początku, w środku i na końcu miesiąca. Metoda pozwalała, szczególnie rolnikom, planować siewy i zbiory na przyszły sezon.

Bardzo ciekawy zapis znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie: „Wigilia św. Łucji była również dobrym momentem do wróżenia pogody na przyszły rok. W tym celu brano 12 łupin cebuli (każda z nich symbolizowała kolejny miesiąc roku) na łupiny sypano sól. W Wigilię Bożego Narodzenia sprawdzano, na których łupinach sól jest, a na których sucha – w ten sposób przepowiadano pogodę na każdy miesiąc nowego roku.

Z wróżbami wiąże się przysłowie: „Od Łucyji dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy”.

O dawnych zwyczajach Słowian można się dowiedzieć, czytając bardzo interesujący artykuł „Kiedy słońce było bogiem…”, czyli dzień 13 grudnia”.

Warto przy tej okazji przybliżyć postać św. Łucji z Syrakuz na Sycylii, która przedstawiana jest na obrazach z tacą, na której leży para jej oczu lub mieczem z przebitą szyją. Te atrybuty wynikają z jej tragicznych losów. Złożyła w tajemnicy śluby czystości i nie chciała przyjąć zalotów pewnego młodzieńca. W odwecie chłopak doniósł władzom, że jest chrześcijanką. Zaaresztowana miała trafić do domu publicznego, ale 23-letnia dziewczyna oszpeciła się wyłupując sobie oczy. Została ścięta mieczem w 304 r.

Święta Łucja jest patronką ociemniałych, pisarzy oraz chorych na czerwonkę.

13 grudnia w Szwecji odbywa się wspomnienie św. Łucji przynoszącej światło. W święto Sankta Lucia dziewczęta ubrane na biało idą w pochodzie. Jedna z dziewcząt na czele orszaku ma na głowie wianek z płonącymi świecami. Być może ten zwyczaj nawiązuje do dawnych wierzeń, kiedy wg starego kalendarza dzień św. Łucji przypadał 25 grudnia i był najciemniejszy, a noc najdłuższa.

1 grudnia 2023 Ambasada Szwecji we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie i Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą zaprosiła warszawiaków na uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji w wykonaniu chóru Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali – tutaj relacja z tego koncertu.

W nawiązaniu do dawnych zwyczajów, kiedyś dziewczęta wróżyły sobie nacinając wierzbowe gałązki. Ścięte 13 grudnia gałązki wiśni pięknie rozkwitną dokładnie w dzień wigilii. Mogą one stanowić piękną oprawę naszego świątecznego stołu.

Zdjęcie ze strony Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, poniżej zamieszczam informację o stanie pogody od 13 do 24 grudnia 2023 r. Będziecie mogli przez cały rok tutaj zaglądać i sprawdzać czy przewidywania sprawdzą się w 2024 roku.

13 grudnia 2023 roku – przepowiednia na styczeń 2024 r.

13 grudnia 2023 r. dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite, tylko na północy Polski mogą pojawić się większe przejaśnienia. W całym kraju prognozowane sa przelotne opady deszczu, a na wschodzie i południu także deszczu ze śniegiem. Dosyć intensywnych opadów śniegu możemy spodziewać się w rejonach górskich i na północnym-wschodzie Polski. Temperatury wskażą od 0 st. C na Suwalszczyźnie, 2 st. C na Mazowszu i Podkarpaciu, do 5 st. C na Dolnym Śląsku. Wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu kraju wiatr będzie wiał z kierunków południowych.

14 grudnia 2023 roku – przepowiednia na luty 2024 r.

14 grudnia 2023 r . dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite. Tylko na północy Polski mogą pojawić się niewielkie przejaśnienia. W całym kraju może przelotnie popadać – na zachodzie deszcz, a na pozostałym obszarze deszcz ze śniegiem. Wysoko w górach prognozowane są opady śniegu. Na termometrach zobaczymy od 0 st. C na Suwalszczyźnie, 1 st. C na Podkarpaciu, 2 st. C na Mazowszu, do 4 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

15 grudnia 2023 roku – przepowiednia na marzec 2024 r.

15 grudnia 2023 r. na przeważającym obszarze kraju dominować będzie pochmurna aura z większymi przejaśnieniami na północy Polski. W całym kraju prognozowane są opady – na wschodzie deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Śnieg prognozowany jest również na południu Polski. Na pozostałym obszarze kraju będzie padał deszcz. Na termometrach zobaczymy od – 1 st. C na Suwalszczyźnie, 0 st. C na Podkarpaciu, 1 st. C na Mazowszu, do 3 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

16 grudnia 2023 roku – przepowiednia na kwiecień 2024 r.

16 grudnia 2023 r. w całej Polsce dominować będzie zachmurzenie duże i umiarkowane. Większe przejaśnienia możliwe na zachodzie i północnym-zachodzie. Na południu kraju może poprószyć śnieg. Na termometrach zobaczymy od 2 st. C na Suwalszczyźnie, 4 st. na Mazowszu i Podkarpaciu, 6 st. C na Dolnym Śląsku, do 7 st. C na Pomorzu Zachodnim. Zachodni wiatr będzie umiarkowany, momentami dość silny.

17 grudnia 2023 roku – przepowiednia na maj 2024 r.

W niedzielę, 17 grudnia 2023 r., dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Na północy Polski możliwe większe przejaśnienia. Na termometrach zobaczymy od 6 st. C na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, 7 st. C na Mazowszu, 8 st. C na Dolnym Śląsku, do 9 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany i silny, w porywach do 70 km/h, w górach prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h.

18 grudnia 2023 roku – przepowiednia na czerwiec 2024 r.

18 grudnia 2023 r. na południu Polski dominować będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego na północy kraju. W rejonach większego zachmurzenia prognozowane są przelotne opady deszczu i mżawki. Na termometrach zobaczymy od 6 st. C na Suwalszczyźnie i Mazowszu, 7 st. C na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, momentami dość silny, nad morzem i wysoko w górach porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h.

19 grudnia 2023 roku – przepowiednia na lipiec 2024 r.

We wtorek, 19 grudnia 2023 r., pogodnie tylko na południu Polski. Na pozostałym obszarze kraju pojawi się duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Na północy Polski opady będą dość intensywne. Na termometrach zobaczymy od 6 st. C na Suwalszczyźnie, 7 st. C na Mazowszu, do 9 st. na Dolnym Śląsku. Zachodni wiatr będzie umiarkowany, momentami dość silny, w porywach do 50-60 kilometrów na godzinę.

20 grudnia 2023 roku – przepowiednia na sierpień 2024 r.

Dzień zapowiada się pochmurno i deszczowo w większej części Polski. W ciągu dnia możliwe większe przejaśnienia, głównie na południowym zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski popada deszcz, a na południu deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Na termometrach zobaczymy od 4 st. C na Podkarpaciu, 5 st. C na Suwalszczyźnie i Mazowszu, do 6 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni i południowo-zachodni wiatr będzie umiarkowany, na wybrzeżu i w górach porywisty i silny, w porywach do 70 km/h.

21 grudnia 2023 roku – przepowiednia na wrzesień 2024 r.

Będzie pochmurno w całej Polsce. W ciągu dnia na terenie całego kraju są prognozowane opady – na zachodzie, północy i w centrum głównie deszczu, na wschodzie i południowym-wschodzie deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach przewidywane opady śniegu. Na zachodzie Polski opady będą dość intensywne. Termometry wskażą od 3 st. C na Suwalszczyźnie, 4 st. C na Mazowszu i Podkarpaciu, do 8 st. C na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Południowo-zachodni wiatr będzie umiarkowany i silny. Najmocniej powieje nad morzem i w górach, gdzie prędkość wiatru może dochodzić do 100 km/h.

22 grudnia 2023 roku – przepowiednia na październik 2024 r.

Na przeważającym obszarze Polski niebo pokryją chmury, tylko lokalnie możliwe niewielkie przejaśnienia. W ciągu dnia przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym zachodzie i w górach opady będą dość intensywne. Na termometrach zobaczymy przeważnie 3-5 st. C. Zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny, 60-70 m/h, wysoko w górach prędkość wiatru może dochodzić do 120 km/h.

23 grudnia 2023 roku – przepowiednia na listopad 2024 r.

Dominować będzie duże zachmurzenie, z większymi przejaśnieniami na zachodzie Polski. Lokalnie może popadać, głównie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Wysoko w górach prognozowane są opady śniegu, które momentami będą dość intensywne. Jak podaje IMGW miejscami może spaść nawet 10 cm śniegu. Na termometrach zobaczymy od -1 st. C na Suwalszczyźnie, 0 st. C na Podkarpaciu, 1 st. C na Mazowszu, do 2 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni wiatr będzie umiarkowany i silny, wysoko w górach porywy wiatru mogą dochodzić do 120 km/h.

24 grudnia 2023 roku – przepowiednia na grudzień 2024 r.

Czeka nas duże zachmurzenie. Jedynie na wschodzie kraju mogą pojawić się większe przejaśnienia, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia. Na wschodzie zapowiadane są później opady śniegu. Na pozostałym obszarze Polski popada deszcz i deszcz ze śniegiem. Na drogach miejscami mogą pojawić się marznące opady powodujące gołoledź. Wysoko w górach intensywne opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Termometry pokażą -1 st. C na północnym-wschodzie, około 3 st. C w centrum, do 10 st. C na zachodzie. W nocy zapowiadane jest duże zachmurzenie i opady: na wschodzie deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze deszczu, lokalnie marznącego. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. Na morzem także będzie mocno wiało – od 40-50 km/h, w porywach do 80 km/h. Wiatr południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach bardzo silny wiatr do 120 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

https://www.ekologia.pl/pogoda/

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply