Rodzinny album – wspomnienie o dziadkach

0

Czas mija szybko. Zabiegani, i zaabsorbowani codziennością, rzadko znajdujemy czas na zatrzymanie wspomnień. Nosimy je w pamięci i sercu, mając przekonanie, że nic nam nie umknie. Upływający czas jest jednak bezwzględny i zaciera dyskretnie okruchy naszej pamięci. Za kilka dni Dzień Babci i Dziadka – doskonała okazja do rozmów, ciepłych opowieści o przeżyciach i wspomnień. Pobierz kolejne karty do rodzinnego albumu.

Mówi się,że z rodziną najlepiej na fotografii. No cóż są i takie rodziny, które nie znajdują porozumienia, są w ciągłym konflikcie, a jedyne, co je łączy, to wspólna fotografia. Dobrze, że przynajmniej jest zdjęcie, jeżeli w ogóle zostało zrobione. No właśnie, a masz aktualną rodzinną fotografię? Podejrzewam,że nie, bo nie ma już dzisiaj w zwyczaju robić rodzinnych portretów. Nie mamy też przyzwyczajeń, aby notować dane o swoich najbliższych.

Mam kilka albumów rodzinnych, ale są tam fotografie wyłącznie do czasu kiedy wynaleziono aparat cyfrowy. Setki zdjęć zalegają na twardym dysku. Rzadko do nich zaglądam, za to albumy chętnie otwieram. Niestety już zauważyłam, że jest wiele zdjęć osób, o których nic nie wiem. Czy to jakaś daleka krewna czy przyjaciółka mojej mamy? Patrzą na mnie ze zdjęcia osoby, których w ogóle nie znam. Trochę to smutne.

Wystarczyłoby przynajmniej na odwrocie zapisać kilka słów. No tak, nikt kiedyś tego nie zrobił, ale ja też nie jestem skora wydrukować zdjęcia, a co dopiero je opisywać! No i spojrzy kiedyś taka Elżbieta Sandecka-Pultowicz w oczy swoich praprawnuków, a one najzwyczajniej w świecie będą miały kłopot w określeniu, cóż to za kobieta.

Zawsze jednak można zrobić pierwszy krok. Otworzyć albumy, wyjąć zdjęcia i zapisać w jakich okolicznościach zostały zrobione i kto się na nich znajduje.

W listopadzie, będącym miesiącem wspomnień, rozpoczęliśmy tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyja z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. To doskonała okazja, aby dołączyć kolejne karty z ich zdjęciem, informacjami o nich, pasjach, ulubionych powiedzeniach, popisowych daniach, itp. Karty do pobrania poniżej.

Przez kolejnych 9 miesięcy będę Was inspirować do opracowania i dołączania kolejnych kart. Przez rok zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który może być wyjątkowym prezentem dla najbliższych pod choinkę.

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD
Pochowani na cmentarzach PDF

GRUDZIEŃ
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne

Opowieść wigilijna

STYCZEŃ

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Dodaj komentarz