Inspiracje,  Tradycje,  Uczucia

Wielkanoc – dekoracja z owsa

Wielkanoc wypada 31 marca 2024 r. Jeżeli planujecie dekorację z zielonego owsa, warto pomyśleć o tym kilkanaście dni wcześniej. Kiedy zasiać owies, aby ozdobił nasz stół wielkanocny?

Na przygotowanie dekoracji z owsa jest jeszcze czas! Trzeba przygotować ładną, kolorową doniczkę oraz woreczek ziemi. Trzeba kupić też najważniejszy produkt, czyli ziarna owsa. Można je nabyć w sklepach ogrodniczych, polecam w Warszawie sklep PGR Bródno przy ul. św. Wincentego na Targówku. Mieszkam nieopodal i bardzo lubię to miejsce. Możecie się tam zaopatrzyć we wszystkie akcesoria ogrodnicze typu narzędzia, folie, doniczki, a także kwiaty ogrodowe i domowe. Jest też stoisko z nasionami i cebulkami kwiatów. Wystarczy kupić 5-10 dkg ziarna, aby wystarczyło na piękną dekorację.

Ozdoba z owsa – sześć kroków

1. Przygotuj ładną doniczkę, ziemię i ziarna owsa.

2. Odlicz 10-12 dni przed Wielkanocą i wysiej płytko ziarna do ziemi w doniczce.

3. Ustaw doniczkę na parapecie, zapewniając jej dostęp do światła i słońca.

4. Nawadniaj, nie dopuszczając do wysuszenia ziaren.

5. Ciesz się z każdego zielonego źdźbła, które wzrośnie.

6. W świąteczny poranek przystrój doniczkę i ciesz się ze spotkania z najbliższymi.

Do wzrostu zielonej grzywy z owsa trzeba około 10-12 dni, więc owies trzeba posiać 19 lub 21 marca 2024 r.  Jest zatem doskonały czas, aby kupić wszystkie niezbędne akcesoria, a potem wysiać owies. Następnie doniczkę wystawić na parapet i czekać na zieloną bujną czuprynę. Do wiosennej dekoracji wybieram owies, bo nie wydziela przykrych zapachów, jak w przypadku rzeżuchy. Jeżeli jednak chcecie w Wielkanoc cieszyć się wyglądem i smakiem rzeżuchy, wysiejcie ją 5-6 dni wcześniej. Najlepiej ziarna wysypać na talerz wyłożony gazą lub ligniną. Trzeba pamiętać o systematycznym nawadnianiu, utrzymując stały poziom wilgoci. Zbyt obfite zraszanie spowoduje, że ziarna zgniją.

W niedzielny wielkanocny poranek ustawiamy doniczkę z zielonym owsem na stół i ozdabiamy żywymi lub sztucznymi kwiatami, jajeczkami na patyku lub baziami. Zapewniam, że przy takiej dekoracji śniadanie będzie smaczniejsze.

PS Jeżeli macie inne świetne pomysły napiszcie. Poniżej pole do komentowania. Zapraszam.

 

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply