Wielkanoc – dekoracja z owsa

0

Wielkanoc w tym roku wypada 12 kwietnia. Jeżeli planujecie dekorację z zielonego owsa, warto pomyśleć o tym kilkanaście dni wcześniej. Kiedy zasiać owies, aby ozdobił nasz stół wielkanocny?

IMG_20150405_183407Święta będą w tym roku z wielu powodów wyjątkowe. Nieoczekiwany rozwój pandemii i liczne ograniczenia znacznie utrudnią nam przygotowania i zorganizowanie świąt w postaci, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni do tej pory. Choćby zakup produktów może być utrudniony ze względu na obostrzenia i ogromne kolejki do sklepów. Myślę, że warto dostosować się do okoliczności i zweryfikować nasze tegoroczne plany świąteczne. Wiele spraw sobie odpuścić, nie planować na siłę wypieku mazurków i serników, itp. Skupić się natomiast na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie, a zwłaszcza dobrej atmosferze w domu i utrzymaniu dobrych relacji z domownikami. To może już jest trudne, a w czasie świąt może być jeszcze trudniejsze. Wszystko zależy tak naprawdę od nas. A jeżeli bardzo zależy Wam na zielonej dekoracji z owsa poniżej “przepis”. Jest tylko pytanie czy warto wychodzić teraz na zakupy ryzykując swoje zdrowie. 

Na przygotowanie dekoracji z owsa już czas! Trzeba przygotować ładną, kolorową doniczkę oraz woreczek ziemi. Trzeba kupić też najważniejszy produkt, czyli ziarna owsa. Można je nabyć w sklepach ogrodniczych, polecam w Warszawie sklep PGR Bródno przy ul. św. Wincentego na Targówku. Mieszkam nieopodal i bardzo lubię to miejsce. Możecie się tam zaopatrzyć we wszystkie akcesoria ogrodnicze typu narzędzia, folie, doniczki, a także kwiaty ogrodowe i domowe. Jest też stoisko z nasionami i cebulkami kwiatów. Wystarczy kupić 5-10 dkg ziarna, aby wystarczyło na piękną dekorację.

Ozdoba z owsa – sześć kroków

1. Przygotuj ładną doniczkę, ziemię i ziarna owsa.

2. Odlicz 10 dni przed Wielkanocą i wysiej płytko ziarna do ziemi w doniczce.

3. Ustaw doniczkę na parapecie, zapewniając jej dostęp do światła i słońca.

4. Nawadniaj, nie dopuszczając do wysuszenia ziaren.

5. Ciesz się z każdego zielonego źdźbła, które wzrośnie.

6. W świąteczny poranek przystrój doniczkę i ciesz się ze spotkania z najbliższymi.

IMG_20150405_183551Do wzrostu zielonej grzywy z owsa trzeba około 10-12 dni, więc owies trzeba posiać 2 lub 3 kwietnia 2020 r.  Jest zatem doskonały czas, aby kupić wszystkie niezbędne akcesoria, a potem wysiać owies. Następnie doniczkę wystawić na parapet i czekać na zieloną bujną czuprynę. Do wiosennej dekoracji wybieram owies, bo nie wydziela przykrych zapachów, jak w przypadku rzeżuchy. Jeżeli jednak chcecie w Wielkanoc cieszyć się wyglądem i smakiem rzeżuchy, wysiejcie ją 5-6 dni wcześniej. Najlepiej ziarna wysypać na talerz wyłożony gazą lub ligniną. Trzeba pamiętać o systematycznym nawadnianiu, utrzymując stały poziom wilgoci. Zbyt obfite zraszanie spowoduje, że ziarna zgniją.

W niedzielny wielkanocny poranek ustawiamy doniczkę z zielonym owsem na stół i ozdabiamy żywymi lub sztucznymi kwiatami, jajeczkami na patyku lub baziami. Zapewniam, że przy takiej dekoracji śniadanie będzie smaczniejsze.

PS Jeżeli macie inne świetne pomysły napiszcie. Poniżej pole do komentowania. Zapraszam.

 

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply