Inspiracje,  Kultura,  Miejsca

Wrocław – co warto obejrzeć?

Serce Dolnego Śląska bije we Wrocławiu. To miasto o pasjonującej historii, licznych zabytkach i ciekawych atrakcjach turystycznych. Jest również miejscem artystów, którzy z upodobaniem tworzą tam oryginalne instalacje. Zapraszam na krótką wycieczkę.

Wrocław jest prawdziwą perłą regionu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są miejsca kultowe: Piwnica Świdnicka na Starym Mieście, Panorama Racławicka, Hala Stulecia, ZOO z Afrykarium, Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny i można tak wymieniać bez końca. Niespodziewanie atrakcją stały się małe krasnale rozsiane w różnych zakątkach ulic. Wrocław to również miasto z największą w Polsce liczbą mostów i kładek, których liczba dochodzi do 400. Taka polska Wenecja.

Zachwycają odbudowane po wojnie i odrestaurowane kamieniczki. Warto przypomnieć, że Niemcy zniszczyli około 70% miasta. Nie udało się oczywiście wszystkiego odtworzyć i są miejsca, dla których czas się zatrzymał. Są doskonałymi plenerami filmowymi obrazującymi kraj w czasie działań wojennych. Kręcił tu Steven Spielberg, Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland.

Mnie zachwycają projekty nowych budynków, które wspaniale korespondują z zabytkowym charakterem miasta. Wrocław upodobali sobie również artyści. Jest wiele inspirujących i ciekawych miejsc, gdzie sztuka dosłownie jest na ulicy. Zresztą sami zobaczcie.

tekst i foto Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply