Inspiracje,  Ludzie,  Zdrowie

Zachowaj wspomnienia – karty zdrowia

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, kończy się też budowanie naszej rodzinnej księgi wspomnień. Przez 12 miesięcy gromadziliśmy informacje o naszych najbliższych, ich pasjach, edukacji, miłościach, podróżach i rodzicielstwie. Ostatnie karty, które teraz załączam dotyczą niezwykle ważnej sprawy, a mianowicie zdrowia.

Od kilku lat prowadzę specjalny dziennik, w którym zapisuję najważniejsze informacje o swoim zdrowiu. To są krótkie notatki o wizytach lekarskich, ich celu, zaleceniach, wynikach badań, itp. Uwierzcie, że bardzo pomaga to zapanować nad terminami kolejnych wizyt u specjalistów, które jak dobrze wiecie są bardzo odległe. W każdej chwili łatwo mogę też odtworzyć przebieg dotychczasowych wizyt. Zeszyt będzie też kiedyś ważnym źródłem informacji dla moich potomków. Oczywiście dziś córka nie jest tym tematem zainteresowana, ale wiedza o chorobach rodzinnych, obciążeniach genetycznych, itp. może kiedyś być dla niej i jej dzieci kluczowa.

Przykładowy wpis w księdze zdrowia

Do założenia zeszytu zdrowia zainspirowała mnie moja koleżanka Ewa, która prowadziła takie zapiski od dawna. Początkowo podeszłam do tematu sceptycznie, ale dość szybko przekonałam się, że to bardzo dobry pomysł. Taki zeszyt warto również założyć dzieciom, bo zapisy w karcie dziecka nie uwzględniają wszystkich zdarzeń i pełnego stanu ich zdrowia.

Wiedza o zdrowiu naszych przodków może nam pomóc w zrozumieniu naszych dolegliwości i obciążeniach genetycznych

Poszłam nawet o krok dalej i postanowiłam odszukać swoją dawną kartę zdrowia prowadzoną przez kilkanaście lat w przychodni w moim rodzinnym Chojnowie. Na szczęście jeszcze była, trochę sfatygowana, ale dla mnie bezcenna. Udało mi się ją skserować. Dostarczyła mi wielu cennych informacji i skonkretyzowała mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Jak dobrze wiecie pewne fakty jako dzieci odbieramy zupełnie inaczej. Analizując po latach te informacje jako dorośli widzimy je w zupełnie innym kontekście.

Nowe karty do naszej księgi wspomnień dotyczą zdrowia naszych najbliższych: mamy, babci, taty i dziadka. Te cztery karty dołączam poniżej i są one wspaniałym dopełnieniem całości.

Jeżeli macie pomysł na uzupełnienie całego zbioru, napiszcie do mnie, bardzo proszę o sugestie i propozycje w komentarzach. Mam pewien plan na przyszły rok związany z tym projektem i postaram się ten pomysł zaprezentować już niebawem.

Zbuduj rodzinny album wspomnień

Tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyjał z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. Luty, a zwłaszcza walentynki były okazją, aby dołączyć karty z miłosnymi wspomnieniami. Marzec poświęciliśmy wspomnieniom związanym z naszymi kobietami życia, a w kwietniu marzeniach naszych najbliższych. Maj jest miesiącem, który honoruje nasze mamy, dlatego wspominaliśmy je w pierwszych doświadczeniach rodzicielskich. W czerwcu, kiedy obchodzimy Dzień Ojca, przywołaliśmy z kolei doświadczenia naszych ojców. Wakacyjny miesiąc lipiec pozwolił nam zagłębić się w pasje naszych rodziców i dziadków. Sierpień poświęciliśmy na wspomnienia związane z podróżami ich życia.

Wrzesień honoruje najważniejszych mężczyzn naszego życia, a październik sukcesy i porażki edukacyjne naszych najbliższych. Teraz załączam w uzupełnieniu karty dotyczące ich zdrowia, chorób i kondycji.

Przez rok inspirowałam Was do opracowania i dołączania kolejnych kart. Macie już wszystkie karty o rodzinie, po ich wydrukowaniu i wypełnieniu stworzycie wyjątkowy album, który może być doskonałym prezentem pod choinkę.

Zdrowie Mamy
Zdrowie Babci
Zdrowie Taty
Zdrowie Dziadka

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD – miesiąc pamięci
Pochowani na cmentarzach

GRUDZIEŃ – miesiąc wigilijny
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne

Opowieść wigilijna

STYCZEŃ – miesiąc wspomnień o dziadkach
Portret dziadków
O Babci
O Dziadku
Opowieść Babci

LUTY – miesiąc miłosny
O miłości Rodziców
Opowieść Mamy
Opowieść Taty
Portret Rodziców
O naszej małżeńskiej miłości
Opowieść żony
Opowieść męża
Nasz małżeński portret
O naszej partnerskiej miłości
Opowieść partnerki
Opowieść partnera
Nasz partnerski portret

MARZEC – miesiąc kobiecy
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

KWIECIEŃ – miesiąc marzeń
Marzenia Mamy
Marzenia Taty
Marzenia Babci
Marzenia Dziadka

MAJ – miesiąc matczyny
Kiedy mama została mamą

CZERWIEC – miesiąc ojcowski
Kiedy tata został tatą

LIPIEC – miesiąc pasji
Pasje Mamy
Pasje Taty
Pasje Babci
Pasje Dziadka

SIERPIEŃ – miesiąc podróży
Podróże Mamy
Podróże Taty
Podróże Babci
Podróże Dziadka

WRZESIEŃ – miesiąc męski
O Tacie
O Dziadku
O Pradziadku
O Teściu
O Wujku
O ważnym w moim życiu Mężczyźnie
O Synu
O Wnuczku
O Prawnuczku

PAŹDZIERNIK – miesiąc edukacyjny
Edukacja Mamy

Edukacja Taty
Edukacja Babci
Edukacja Dziadka

foto z portalu pixabay

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply