Inspiracje,  Kultura,  Uczucia

Chopin w niezwykłym wykonaniu

Wśród pasjonatów muzyki Chopina znajdziemy ludzi różnej płci, rasy, narodowości i zawodów. W wyjątkowym konkursie dla pianistów amatorów weźmie udział 40 wykonawców z 15 krajów, w tym lekarze, prawnicy, naukowcy, jeden dyplomata, a nawet pilot Boeingów. Darmowe koncerty odbędą się w dniach 16-21 września 2018 r. w Warszawie.

To wydarzenie już po raz czwarty jest organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pierwszy konkurs dla pianistów amatorów odbył się w 2009 r. Tegoroczny IV międzynarodowy konkurs jest przedsięwzięciem w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i z tego powodu każdy z uczestników będzie zobowiązany do wykonania dowolnego utworu Ignacego Jana Paderewskiego.

Gdzie i kiedy?

Koncerty będą się odbywać w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Obiekt u zbiegu ul. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat (za Pomnikiem Mikołaja Kopernika) znany jest również pod nazwami Siedziba Polskiej Akademii Nauk, PAN.

Koncerty będą się odbywać zgodnie z następującym harmonogramem:
16 września, godz. 19.00 – koncert inauguracyjny
17-18 września, godz. 9.00-19.00 – I etap
19 września, godz. 9.00-19.00 – II etap
20 września, godz. 16.00 – finał
21 września, godz. 19.00 – koncert laureatów

Kto zagra?

Miłośnicy sztuki, osoby z muzycznym wykształceniem, którzy związali swoją przyszłość z innym zawodem. Dlatego też wśród 40 wykonawców będą lekarze, prawnicy, naukowcy, a także dyplomata i pilot Boeingów. Uczestnicy przyjadą z 15 krajów, w tym tak egzotycznego jak Saint Vincent i Grenadyna – wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/amateurcompetition/ lub http://tifc.chopin.pl/

Gdzie jeszcze można posłuchać za darmo Chopina?

Do końca września 2018 r. w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich. To już 59. sezon Koncertów Chopinowskich, w którym wystąpi łącznie 42 pianistów. Przed warszawską publicznością prezentują się zarówno największe sławy muzyki klasycznej, jak i młodzi, uzdolnieni muzycy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Najbliższe koncerty:
16 września, godz. 12.00 – Filip Wojciechowski, godz. 16.00 – Justyna Galant
23 września, godz. 12.00 – Jerzy Sterczyński, godz. 16.00 – Yuka Susono (Japonia)
30 września, godz. 12.00 – Piotr Latoszyński, godz. 16.00 – Serhij Hrychorenko

Miłego słuchania i pięknych wrażeń!

Fotografie pochodzą z ulotki wydanej przez organizatorów IV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply