Ludzie,  Uczucia

Mężczyźni naszego życia – karty wspomnień

Kochają, rozpieszczają, adorują, ale też motywują, aktywują, dodają odwagi i zapewniają bezpieczeństwo. Świat bez mężczyzn nie byłby tak piękny, pomimo tego, że nie zawsze są doskonali. Wokół nas jest wielu mężczyzn, którzy mieli i mają ogromny wpływ na nasze życie, a co najważniejsze nam je podarowali. Pragnę zachęcić Was do zapisania wspomnień o tych wyjątkowych mężczyznach: ojcach, dziadkach, pradziadkach, wujkach, teściach i synach. Wydaje się nam, że dobrze ich znamy i pamiętamy. Czas jest jednak bezwzględny i okrywa mgłą wiele z tych wspomnień, które mogą nam umknąć bezpowrotnie. Dlatego zachęcam Was do ich zatrzymania. Wystarczy wypełnić przygotowane karty i zbudować rodzinną księgę wspomnień. Nowe karty dotyczą  nie tylko ważnych w naszym życiu mężczyzn, ale także edukacji naszych najbliższych.

Pamiętasz ulubione powiedzenie taty? Jakie jest jego najlepsze wspomnienie z dzieciństwa? Z jakich przedmiotów w szkole miał piątki? Jeżeli teraz nie masz problemów z odpowiedzią, to wspaniale! Twoje dzieci i wnuki nie będą już miały tak łatwo. To, co Ty pamiętasz teraz doskonale, będzie wielka zagadką dla Twoich potomnych, jeżeli nie utrwalisz swoich wspomnień. Może to być nagranie głosowe, filmik, a także kartki z opisem ich charakterystycznych cech i przeżyć. Pomimo nowych zdobyczy cywilizacji, nadal jednym z najlepszych trwałych nośników jest papier.

O tym, że warto wracać do wspomnień, nie tylko oglądając zdjęcia, ale spotykając się po latach, niech świadczy poniższe zdjęcie. Po 40 latach od pierwszego spotkania w pierwszej klasie byłej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnowie uczniowie zorganizowali „lekcję” z wychowawczyniami Panią Józefą Lipińską oraz Panią Zofią Repeć. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać emocji i wzruszeń towarzyszących temu wyjątkowemu wydarzeniu, ale jest piękną pamiątką na kolejne lata.

Tegoroczne spotkanie mojej klasy z byłej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnowie po 40 latach
fot. KAROL.BIJAK
A tak wyglądaliśmy przed 40 laty na początku naszej edukacji szkolnej.
Stoję w drugim rzędzie – trzecia od lewej.

Jak często sięgasz do miliona zdjęć w telefonie komórkowym? Dużo łatwiej sięgnąć do starych albumów ze zdjęciami. Tak samo jest ze wspomnieniami. Dzisiaj krążą w naszych myślach, ale z biegiem czasu zaczną tracić ostrość, a wiele z nich zginie bezpowrotnie.

Pamiątka szkolna – fartuszek z tarczą SP Nr 1 w Chojnowie
fot. KAROL.BIJAK

Zbuduj rodzinny album wspomnień

Tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyjał z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. Luty, a zwłaszcza walentynki były okazją, aby dołączyć karty z miłosnymi wspomnieniami. Marzec poświęciliśmy wspomnieniom związanym z naszymi kobietami życia, a w kwietniu marzeniach naszych najbliższych. Maj jest miesiącem, który honoruje nasze mamy, dlatego wspominaliśmy je w pierwszych doświadczeniach rodzicielskich. W czerwcu, kiedy obchodzimy Dzień Ojca, przywołaliśmy z kolei doświadczenia naszych ojców. Wakacyjny miesiąc lipiec pozwolił nam zagłębić się w pasje naszych rodziców i dziadków. Sierpień poświęciliśmy na wspomnienia związane z podróżami ich życia.

Wrzesień honoruje najważniejszych mężczyzn naszego życia (na głównym zdjęciu jestem z moim tatą podczas podróży do Gdańska), a październik sukcesy i porażki edukacyjne naszych najbliższych.

Przez rok inspirowałam Was do opracowania i dołączania kolejnych kart. W listopadzie uzupełnię niezwykle ważne karty dotyczące zdrowia, chorób i kondycji naszych najbliższych. Już w grudniu zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który może być wyjątkowym prezentem na przykład pod choinkę.

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD – miesiąc pamięci
Pochowani na cmentarzach

GRUDZIEŃ – miesiąc wigilijny
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne

Opowieść wigilijna

STYCZEŃ – miesiąc wspomnień o dziadkach
Portret dziadków
O Babci
O Dziadku
Opowieść Babci

LUTY – miesiąc miłosny
O miłości Rodziców
Opowieść Mamy
Opowieść Taty
Portret Rodziców
O naszej małżeńskiej miłości
Opowieść żony
Opowieść męża
Nasz małżeński portret
O naszej partnerskiej miłości
Opowieść partnerki
Opowieść partnera
Nasz partnerski portret

MARZEC – miesiąc kobiecy
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

KWIECIEŃ – miesiąc marzeń
Marzenia Mamy
Marzenia Taty
Marzenia Babci
Marzenia Dziadka

MAJ – miesiąc matczyny
Kiedy mama została mamą

CZERWIEC – miesiąc ojcowski
Kiedy tata został tatą

LIPIEC – miesiąc pasji
Pasje Mamy
Pasje Taty
Pasje Babci
Pasje Dziadka

SIERPIEŃ – miesiąc podróży
Podróże Mamy
Podróże Taty
Podróże Babci
Podróże Dziadka

WRZESIEŃ – miesiąc męski
O Tacie
O Dziadku
O Pradziadku
O Teściu
O Wujku
O ważnym w moim życiu Mężczyźnie
O Synu
O Wnuczku
O Prawnuczku

PAŹDZIERNIK – miesiąc edukacyjny
Edukacja Mamy

Edukacja Taty
Edukacja Babci
Edukacja Dziadka

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

One Comment

Leave a Reply