vocabulary for crime essay ielts my message to the world essay sample high school thesis paper thesis statement about power critical thinking in language awareness

Mężczyźni naszego życia – karty wspomnień

1

Kochają, rozpieszczają, adorują, ale też motywują, aktywują, dodają odwagi i zapewniają bezpieczeństwo. Świat bez mężczyzn nie byłby tak piękny, pomimo tego, że nie zawsze są doskonali. Wokół nas jest wielu mężczyzn, którzy mieli i mają ogromny wpływ na nasze życie, a co najważniejsze nam je podarowali. Pragnę zachęcić Was do zapisania wspomnień o tych wyjątkowych mężczyznach: ojcach, dziadkach, pradziadkach, wujkach, teściach i synach. Wydaje się nam, że dobrze ich znamy i pamiętamy. Czas jest jednak bezwzględny i okrywa mgłą wiele z tych wspomnień, które mogą nam umknąć bezpowrotnie. Dlatego zachęcam Was do ich zatrzymania. Wystarczy wypełnić przygotowane karty i zbudować rodzinną księgę wspomnień. Nowe karty dotyczą  nie tylko ważnych w naszym życiu mężczyzn, ale także edukacji naszych najbliższych.

Pamiętasz ulubione powiedzenie taty? Jakie jest jego najlepsze wspomnienie z dzieciństwa? Z jakich przedmiotów w szkole miał piątki? Jeżeli teraz nie masz problemów z odpowiedzią, to wspaniale! Twoje dzieci i wnuki nie będą już miały tak łatwo. To, co Ty pamiętasz teraz doskonale, będzie wielka zagadką dla Twoich potomnych, jeżeli nie utrwalisz swoich wspomnień. Może to być nagranie głosowe, filmik, a także kartki z opisem ich charakterystycznych cech i przeżyć. Pomimo nowych zdobyczy cywilizacji, nadal jednym z najlepszych trwałych nośników jest papier.

O tym, że warto wracać do wspomnień, nie tylko oglądając zdjęcia, ale spotykając się po latach, niech świadczy poniższe zdjęcie. Po 40 latach od pierwszego spotkania w pierwszej klasie byłej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnowie uczniowie zorganizowali “lekcję” z wychowawczyniami Panią Józefą Lipińską oraz Panią Zofią Repeć. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać emocji i wzruszeń towarzyszących temu wyjątkowemu wydarzeniu, ale jest piękną pamiątką na kolejne lata.

Tegoroczne spotkanie mojej klasy z byłej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnowie po 40 latach
fot. KAROL.BIJAK
A tak wyglądaliśmy przed 40 laty na początku naszej edukacji szkolnej.
Stoję w drugim rzędzie – trzecia od lewej.

Jak często sięgasz do miliona zdjęć w telefonie komórkowym? Dużo łatwiej sięgnąć do starych albumów ze zdjęciami. Tak samo jest ze wspomnieniami. Dzisiaj krążą w naszych myślach, ale z biegiem czasu zaczną tracić ostrość, a wiele z nich zginie bezpowrotnie.

Pamiątka szkolna – fartuszek z tarczą SP Nr 1 w Chojnowie
fot. KAROL.BIJAK

Zbuduj rodzinny album wspomnień

Tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyjał z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. Luty, a zwłaszcza walentynki były okazją, aby dołączyć karty z miłosnymi wspomnieniami. Marzec poświęciliśmy wspomnieniom związanym z naszymi kobietami życia, a w kwietniu marzeniach naszych najbliższych. Maj jest miesiącem, który honoruje nasze mamy, dlatego wspominaliśmy je w pierwszych doświadczeniach rodzicielskich. W czerwcu, kiedy obchodzimy Dzień Ojca, przywołaliśmy z kolei doświadczenia naszych ojców. Wakacyjny miesiąc lipiec pozwolił nam zagłębić się w pasje naszych rodziców i dziadków. Sierpień poświęciliśmy na wspomnienia związane z podróżami ich życia.

Wrzesień honoruje najważniejszych mężczyzn naszego życia (na głównym zdjęciu jestem z moim tatą podczas podróży do Gdańska), a październik sukcesy i porażki edukacyjne naszych najbliższych.

Przez rok inspirowałam Was do opracowania i dołączania kolejnych kart. W listopadzie uzupełnię niezwykle ważne karty dotyczące zdrowia, chorób i kondycji naszych najbliższych. Już w grudniu zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który może być wyjątkowym prezentem na przykład pod choinkę.

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD – miesiąc pamięci
Pochowani na cmentarzach

GRUDZIEŃ – miesiąc wigilijny
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne

Opowieść wigilijna

STYCZEŃ – miesiąc wspomnień o dziadkach
Portret dziadków
O Babci
O Dziadku
Opowieść Babci

LUTY – miesiąc miłosny
O miłości Rodziców
Opowieść Mamy
Opowieść Taty
Portret Rodziców
O naszej małżeńskiej miłości
Opowieść żony
Opowieść męża
Nasz małżeński portret
O naszej partnerskiej miłości
Opowieść partnerki
Opowieść partnera
Nasz partnerski portret

MARZEC – miesiąc kobiecy
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

KWIECIEŃ – miesiąc marzeń
Marzenia Mamy
Marzenia Taty
Marzenia Babci
Marzenia Dziadka

MAJ – miesiąc matczyny
Kiedy mama została mamą

CZERWIEC – miesiąc ojcowski
Kiedy tata został tatą

LIPIEC – miesiąc pasji
Pasje Mamy
Pasje Taty
Pasje Babci
Pasje Dziadka

SIERPIEŃ – miesiąc podróży
Podróże Mamy
Podróże Taty
Podróże Babci
Podróże Dziadka

WRZESIEŃ – miesiąc męski
O Tacie
O Dziadku
O Pradziadku
O Teściu
O Wujku
O ważnym w moim życiu Mężczyźnie
O Synu
O Wnuczku
O Prawnuczku

PAŹDZIERNIK – miesiąc edukacyjny
Edukacja Mamy

Edukacja Taty
Edukacja Babci
Edukacja Dziadka

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

1 komentarz

Leave a Reply