Inspiracje,  Miejsca

Podróże życia – karty wspomnień

Każdy nosi w swoich wspomnieniach najpiękniejszą podróż życia. I choćby była to wycieczka dla sąsiedniego miasta, z jakiś tylko nam znanych powodów, uznaliśmy ją za wyjątkową. Pragnę zachęcić Was do zapisania nie tylko swoich wspomnień, ale przede wszystkich tych, które mogą umknąć bezpowrotnie. To przeżycia naszych babć i dziadków oraz rodziców. Wystarczy wypełnić przygotowane karty i zbudować rodzinną księgę wspomnień.

Pamiętam swoją najbardziej ekscytującą podróż życia. Wygrałam konkurs na najciekawszy reportaż w miesięczniku „Zwierciadło”, a nagrodą był bilet w dowolną stronę świata. Wybrałam małą wyspę, bajecznie piękną, a jednocześnie pełną blizn z powodu wybuchu wulkanu. To urokliwa i tajemnicza Santorini, uznawana przez badaczy za legendarną Atlantydę. Co ma wyjątkowego w sobie ta wyspa, co warto na niej obejrzeć, gdzie tkwi jej tajemnica – więcej informacji zdjęć znajdziesz TUTAJ: Santorini – raj na skraju wulkanu.

Bardzo zachęcam Was do gromadzenia notatek i zapisków z Waszych podróży. Nasza pamięć jest niestety bardzo ulotna. Takie wspomnienia będą kiedyś skarbnicą wiedzy i ciekawostek dla Waszych potomków.

Jeszcze bardziej namawiam Was do spisania wrażeń podróżniczych Waszych najbliższych: babć, dziadków oraz rodziców. Już sama rozmowa sprawi im wielką przyjemność. Zasiądźcie więc wspólnie w ciepły sierpniowy wieczór i przenieście się we wspomnieniach na krańce świata…

Zbudujmy rodzinny album

Tworzenie rodzinnego albumu i gromadzenie pierwszych kart rozpoczęliśmy w listopadzie, będącym miesiącem wspomnień. W grudniu korzystaliśmy z rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Styczeń sprzyjał z kolei spotkaniom z naszymi dziadkami. Luty, a zwłaszcza walentynki były okazją, aby dołączyć karty z miłosnymi wspomnieniami. Marzec poświęciliśmy wspomnieniom związanym z naszymi kobietami życia, a w kwietniu marzeniach naszych najbliższych. Maj jest miesiącem, który honoruje nasze mamy, dlatego wspominaliśmy ich pierwsze doświadczenia jako rodzica. W czerwcu, kiedy obchodzimy Dzień Ojca, przywołaliśmy z kolei doświadczenia rodzicielskie naszych ojców. Wakacyjny miesiąc lipiec pozwolił nam zagłębić się w pasje naszych rodziców i dziadków. Sierpień poświęcamy na wspomnienia związane z podróżami ich życia.

Przez kolejne miesiące będę Was inspirować do opracowania i dołączania kolejnych kart. Przez rok zgromadzicie podstawowe informacje o rodzinie, a po ich wydrukowaniu stworzycie album, który będzie wyjątkowym prezentem dla najbliższych (na przykład pod choinkę), a także dla Was.

Zamieszczam poniżej do pobrania w plikach PDF karty z ubiegłych miesięcy. Wystarczy je wydrukować i w wolnej chwili wypełnić. Nie zajmie to Wam wiele czasu, a będzie piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Zachowaj wspomnienia – karta tytułowa

LISTOPAD – miesiąc pamięci
Pochowani na cmentarzach PDF

GRUDZIEŃ – miesiąc wigilijny
Portret rodzinny Wigilia
Menu Wigilia
Zwyczaje wigilijne
Opowieść wigilijna

STYCZEŃ – miesiąc wspomnień o dziadkach
Portret dziadkówPobierz
O BabciPobierz
O DziadkuPobierz
Opowieść BabciPobierz

LUTY – miesiąc miłosny
O miłości RodzicówPobierz
Opowieść MamyPobierz
Opowieść TatyPobierz
Portret RodzicówPobierz
O naszej małżeńskiej miłościPobierz
Opowieść żonyPobierz
Opowieść mężaPobierz
Nasz małżeński portretPobierz
O naszej partnerskiej miłościPobierz
Opowieść partnerkiPobierz
Opowieść partneraPobierz
Nasz partnerski portretPobierz

MARZEC – miesiąc kobiecy
O Mamie
O Babci
O Prababci
O Teściowej
O Cioci
O ważnej w moim życiu Kobiecie
O Córce
O Wnuczce
O Prawnuczce

KWIECIEŃ – miesiąc marzeń
Marzenia Mamy
Marzenia Taty
Marzenia Babci
Marzenia Dziadka

MAJ – miesiąc matczyny
Kiedy mama została mamą

CZERWIEC – miesiąc ojcowski
Kiedy tata został tatą

LIPIEC – miesiąc pasji
Pasje Mamy
Pasje Taty
Pasje Babci
Pasje Dziadka

SIERPIEŃ – miesiąc podróży
Podróże Mamy
Podróże Taty
Podróże Babci
Podróże Dziadka

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply