Miejsca

Dworzec PKP w Chojnowie po renowacji

Niedawno oddany po remoncie za blisko 10 mln zł dworzec PKP w Chojnowie robi wrażenie. Piękna bryła budynku wraz z dachem została przywrócona do pierwotnego stanu. Odnowione wnętrza zachwycają, a oznakowania dla osób niewidomych są na światowym poziomie.

Najnowocześniejsze rozwiązanie w kwestii oznakowania dla osób niewidomych i niedowidzących mogłam niedawno obejrzeć w moim rodzinnym Chojnowie w województwie dolnośląskim. Przyznam, że jeszcze nigdzie nie widziałam tak dobrze zaprojektowanego,  kompleksowego projektu.

Do budynku prowadzą dwa podjazdy, a duże zabytkowe drzwi otwierają się samoczynnie, jakby ktoś niewidzialny łapał za klamkę i otwierał dworcowe podwoje. Dalej szklane ścianki rozsuwają się automatycznie na boki. Pieczołowicie odtworzony po 174 latach dworzec wygląda zachwycająco i jest bardzo funkcjonalny. Na posadzce wytyczono dla niewidomych specjalne pasy za pomocą wypukłych płyt. W holu głównym znajduje się też tablica z planem dotykowym całej powierzchni dworcowej wraz z opisem (plan tyflograficzny). Tak samo są oznaczone toalety damskie i męskie wraz z planem sytuacyjnym kabin w języku Brajla.

Zmienne koleje kolei

Chojnowski dworzec PKP został pieczołowicie odremontowany również w środku. Hol główny odzyskał dawny blask. Odmalowany sufit ze stylizowanymi lampami i wentylatorami nadaje przestrzeni. Pojawiły się nowe elektroniczne tablice informacyjne wraz z małymi, tradycyjnymi zegarami (ze wskazówkami). Zachwycają detale, na przykład odnowiona barierka przy kasie dworcowej oraz okienko kasy wraz ze starodawną obracaną tacą na pieniądze, wbudowaną w ladę. Szkoda tylko, że okno kasy jest przysłonięte szarą tekturą. W ogólnej stylizacji doskonale sprawdziłyby się zasłony lub żaluzje. Bardzo dobrze prezentuje się natomiast drogowskaz wewnątrz holu, który pozwala dokładnie trafić w każde miejsce.

Pewien dysonans powoduje natomiast korytarz prowadzący na perony, który w żaden sposób nie nawiązuje stylem do hali głównej. Może jednak będzie to kolejny etap bardzo efektownej i potrzebnej inwestycji w tym obiekcie PKP.

Losy transportu kolejowego na przestrzeni lat były zmienne. Kiedy powstawał chojnowski dworzec, koleje były bardzo popularnym środkiem transportu, a sam dworzec świadczył o potędze miasta oraz jego dynamicznym rozwoju. W ostatnich dekadach pociągi wyparł transport samochodowy, ale systematycznie unowocześniany tabor kolejowy ponownie przechodzi swój renesans.

Bez względu na przyszłość kolei, oryginalny i niepowtarzalny dworzec PKP stanowi doskonały punkt na zabytkowej mapie Chojnowa i jest niewątpliwie atrakcją turystyczną.

Łatwiej lekko pisać, niż lekko przejść przez życie, ale razem jest znacznie łatwiej. Zapraszam więc do wspólnej podróży przez codzienność. Znajdziecie tu chwilę wytchnienia, dużą dawkę optymizmu i wiele inspiracji. Pokazuję jak wielką moc ma siła pozytywnego myślenia, a także jak dostrzegać efekty uboczne trudnych decyzji i niesprzyjających zdarzeń.

Leave a Reply