anxiety disorder case study child essay about peace on earth argumentative essay about horoscope environmental pollution essay in french argumentative essay about death penalty body

Dworzec PKP w Chojnowie po renowacji

0

Niedawno oddany po remoncie za blisko 10 mln zł dworzec PKP w Chojnowie robi wrażenie. Piękna bryła budynku wraz z dachem została przywrócona do pierwotnego stanu. Odnowione wnętrza zachwycają, a oznakowania dla osób niewidomych są na światowym poziomie.

Najnowocześniejsze rozwiązanie w kwestii oznakowania dla osób niewidomych i niedowidzących mogłam niedawno obejrzeć w moim rodzinnym Chojnowie w województwie dolnośląskim. Przyznam, że jeszcze nigdzie nie widziałam tak dobrze zaprojektowanego,  kompleksowego projektu.

Do budynku prowadzą dwa podjazdy, a duże zabytkowe drzwi otwierają się samoczynnie, jakby ktoś niewidzialny łapał za klamkę i otwierał dworcowe podwoje. Dalej szklane ścianki rozsuwają się automatycznie na boki. Pieczołowicie odtworzony po 174 latach dworzec wygląda zachwycająco i jest bardzo funkcjonalny. Na posadzce wytyczono dla niewidomych specjalne pasy za pomocą wypukłych płyt. W holu głównym znajduje się też tablica z planem dotykowym całej powierzchni dworcowej wraz z opisem (plan tyflograficzny). Tak samo są oznaczone toalety damskie i męskie wraz z planem sytuacyjnym kabin w języku Brajla.

Zmienne koleje kolei

Chojnowski dworzec PKP został pieczołowicie odremontowany również w środku. Hol główny odzyskał dawny blask. Odmalowany sufit ze stylizowanymi lampami i wentylatorami nadaje przestrzeni. Pojawiły się nowe elektroniczne tablice informacyjne wraz z małymi, tradycyjnymi zegarami (ze wskazówkami). Zachwycają detale, na przykład odnowiona barierka przy kasie dworcowej oraz okienko kasy wraz ze starodawną obracaną tacą na pieniądze, wbudowaną w ladę. Szkoda tylko, że okno kasy jest przysłonięte szarą tekturą. W ogólnej stylizacji doskonale sprawdziłyby się zasłony lub żaluzje. Bardzo dobrze prezentuje się natomiast drogowskaz wewnątrz holu, który pozwala dokładnie trafić w każde miejsce.

Pewien dysonans powoduje natomiast korytarz prowadzący na perony, który w żaden sposób nie nawiązuje stylem do hali głównej. Może jednak będzie to kolejny etap bardzo efektownej i potrzebnej inwestycji w tym obiekcie PKP.

Losy transportu kolejowego na przestrzeni lat były zmienne. Kiedy powstawał chojnowski dworzec, koleje były bardzo popularnym środkiem transportu, a sam dworzec świadczył o potędze miasta oraz jego dynamicznym rozwoju. W ostatnich dekadach pociągi wyparł transport samochodowy, ale systematycznie unowocześniany tabor kolejowy ponownie przechodzi swój renesans.

Bez względu na przyszłość kolei, oryginalny i niepowtarzalny dworzec PKP stanowi doskonały punkt na zabytkowej mapie Chojnowa i jest niewątpliwie atrakcją turystyczną.

Share.

About Author

Piszę od dawna i robię to z coraz większą przyjemnością. Ukończyłam ekonomię, ale życie pokierowało moją drogę zawodową w stronę dziennikarstwa, zarówno prasowego, jak i radiowego. Stanowi ono cały mój dorobek. Przez długi czas czułam się w tym zawodzie amatorką. Dzisiaj wiem, że to moje powołanie. Spełniam się pisząc na swoim blogu.

Leave a Reply